Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Chráněné zeměpisné označení Český modrý mák

V letošním roce se, po více než 5 letech od podání žádosti, Česká republika dočkala chráněného zeměpisného označení (CHZO) „Český modrý mák“. Evropská unie (EU) tímto způsobem uznala jeho skutečnou kvalitu a prokazatelný zeměpisný původ. Aby jej producent mohl používat na svých výrobcích, musí splňovat přísná kritéria.
Chráněné zeměpisné označení Český modrý mák

CHZO je název, který nám v podstatě říká, že daný produkt pochází z konkrétního místa, regionu či země, přičemž právě zeměpisnému původu vděčí za svou jakost. Pojmenování Český modrý mák od teď nebude možné v EU použít, jestliže opravdu nebude pocházet z Čech. „Označení se vztahuje na modrosemenný mák splňující normy na potravinářské využití vypěstovaný v celé České republice. Nejde tedy o lokální označení, ale o celorepublikové. Je tak z pohledu zahraničních obchodních partnerů postaven na stejnou úroveň jako třeba italské sýry nebo francouzská vína,“ doplnil prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal.

CHZO „Český modrý mák“ se vztahuje k modrosemennému máku setému (pozn. Papayer somniferum L.), jež vyhovuje požadavkům na potravinářské využití – limitem celkového obsahu alkaloidů (morfin, kodein a thebain max. 25 mg/kg makového semene), senzorickými vlastnosti, konzistencí a určitými výživovými hodnotami. Dozor provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Přihlásit se k CHZO může kdokoliv. Členové spolku Český modrý mák z.s. prostřednictvím webu http://bluepoppy.eu vyplní anketu a odešlou 200 g vzorku máku k posouzení na Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

Mák pro část populace může představovat spornou potravinu, nicméně oplývá řadou kvalit. Mezi nejvýznamnější patří obdivuhodný obsah vápníku (1500 – 1840 mg ve 100 g), dále se pyšní slušnou porcí draslíku, hořčíku a zinku. Zajímavý je složením tuků. Okolo 72 % patří výživově ceněným esenciálním mastným kyselinám. „Poslední srovnávací testy máků v médiích však nevyznívají pro tuto komoditu pozitivně. Zde je velmi důležité upozornit, že není mák, jako mák. Žádný z testovaných a tedy i v některých případech nevyhovujících výrobků, nebyl označen Českou cechovní normou, tedy s jasným původem a kvalitou, což vrhlo špatné světlo na všechen mák na domácím trhu. Spotřebitel je tak zbytečně maten, že mák nesplňuje očekávané kvalitativní parametry. Opak je pravdou. Mák s označením Česká cechovní norma nebo nově CHZO či mák zakoupený přímo od producentů z Makové mapy, dosahuje špičkové kvality,“ uvedla ředitelka spolku Česká modrý mák Stanislava Koprdová. Kvalitu máku mimo CHZO definuje také Česká cechovní norma. Produkty nesoucí její logo musí v porovnání s českými právními předpisy i specifikací CHZO splňovat ještě přísnější limity s ohledem na obsah morfinových alkaloidů (pozn. pod 20 mg/kg).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder