Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Téma Označování

Články na IQSL.cz

Od 1. prosince 2018 začínají platit nová označení v sortimentu piva

Nová vyhláška Ministerstva zemědělství o požadavcích pro nápoje, kvasný ocet a droždí, která by měla začít platit od 1. prosince letošního roku, přinese změny ve značení jednotlivých druhů piv. Z nealkoholických nápojů nově formuluje ovocné a zeleninové šťávy. A zároveň umožňuje i nové označení pro medovinu.

Tabákové výrobky budou povinně nést jedinečný identifikátor

Nařízení, díky kterému budou tabákové výrobky muset být opatřeny jedinečným kódem, vstoupí v platnost od května příštího roku. Jedinečný identifikátor bude vydávat Státní tiskárna cenin, s. p., oznámila dnes vláda.

Jak se orientovat v etiketách s nápoji

Údaje na etiketách u potravin nařizuje výrobcům zákon. Připravili jsme pro Vás seriál, jak se nejlépe zorientovat v údajích uvedených na obalu potravin. Nyní Vás seznámíme s tím, jak se vyznat v etiketách nápojů.

Jak se orientovat v etiketách masa

Údaje na etiketách u potravin nařizuje výrobcům zákon. Připravili jsme pro Vás seriál, jak se nejlépe zorientovat v údajích uvedených na obalu potravin. Nyní Vás seznámíme s tím, jak se vyznat v etiketách masa.

Jak se orientovat v etiketách ovoce a zeleniny

Údaje na etiketách u potravin nařizuje výrobcům zákon. Připravili jsme pro Vás seriál, jak se nejlépe zorientovat v údajích uvedených na obalu potravin. Nyní Vás seznámíme s tím, jak se vyznat v etiketách ovoce a zeleniny.

Jak se orientovat v etiketách jogurtů

Údaje na etiketách u potravin nařizuje výrobcům zákon. Připravili jsme pro Vás seriál, jak se nejlépe zorientovat v údajích uvedených na obalu potravin. Nyní Vás seznámíme s tím, jak se vyznat v etiketách jogurtů.

Jak se vyznat v etiketách se džemy

Údaje na etiketách u potravin nařizuje výrobcům zákon. Připravili jsme pro Vás seriál, jak se nejlépe zorientovat v údajích uvedených na obalu potravin. Nyní Vás seznámíme s tím, jak se vyznat v etiketách džemů.

Jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? Marmeláda musela najít jiný název.

Marmelády nebo džemy, které jsou u nás běžně k dostání si lidé často zaměňují. Jaký je je mezi nimi rozdíl? Nechcete-li naletět, musíte číst pozorně etikety v obchodě.

Potravin podle cechovních norem přibývá

Potravinářská komora ČR přibližně po půl roce od spuštění registruje 92 schválených cechovních norem. V neděli o tom informovala mluvčí komory Dana Večeřová.

Cechovní normy s logem pro nadstandardní potraviny

Potraviny budou moci nově získat certifikát, pakliže se vyráběly podle stanoveného technologického postupu. Ve spolupráci s oborovými potravinářskými svazy a Českou technologickou platformou pro potraviny Potravinářská komora ČR (PK ČR) připravuje parametry pro potraviny, které jsou vyráběné podle českých cechovních norem.

Svrchně kvašená piva budou označovány za plná. Dvanáctka zůstane ležákem

Ležák, tedy spodně kvašená 11° a 12° si nadále po změně vyhlášky ponese svůj původní název. Ministr zemědělství se tak dohodl s pivovary, ovšem finální znění vyhlášky se značením piv je v konečném závěru na Ministerstvu, uvedl iDNES slova prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Prodejci navrhují databázi údajů z obalů potravin. Drobné písmo zmizí z obalů

Elektronickou databázi údajů z obalů potravin chtějí prosadit prodejci. Údaje na obalech potravin jsou mnohdy psané drobným písmem. Prvním krokem ke změně, aby drobné písmo zmizelo z obalů je nahrazení kódem pro čtecí elektonické zařízení.

Dotazy v online poradně

14.5.2018Obsah vaječného žloutku ve vaječném likéruDobrý den, chtěla bych vědět, která vyhláška nebo prováděcí nařízení, zákon.... uvádějí, že u vaječného likérů musí být ve složení uvedeno přesně v % obsah vaj. žloutku. Někteří výrobci ho uvádějí, jiní ne. Děkuji.6.3.2016Jsou nějaká pravidla pro označení Selský chléb ?Jsou nějaká pravidla pro označení Selský chléb ?2.3.2016Podíl žita v chlebu ?Je nějak stanovené množství žita v chlebu ?23.2.2016Rozinky vs. Hrozinky ?Jak se správně nazývají rozinky ?12.2.2016Jaký je rozdíl mezi kávou a kávovinou ?Jaký je rozdíl mezi kávou a kávovinou ?8.2.2016Jak se pozná původ vajec ?Vejce mají na sobě natištěný kód, lze z něj poznat o jaká vejce se jedná ?5.2.2016Jaký výrobek lze označit jako jogurtový ?Jaký výrobek lze označit jako jogurtový ?2.2.2016Pasterace vs. UHT ?Jaký je rozdíl mezi mlékem pasterovaným a mlékem UHT ?28.1.2016Co to je tradiční pomazánkové ?Co přesně je tradiční pomazánkové máslo ? 18.1.2016V jaké podobě potraviny se uvádějí výživové údaje ?Zajímalo by mě, zda výživové údaje na obale se uvádí ve stavu před tím, než byla potravina zpracována nebo až jako hotový výrobek ?12.1.2016Musí být na mléčných výrobcích složení ?Je možné, že na mléčném výrobku není uvedeno složení ? Předpokládal jsem, že složení musí být uvedeno vždy.7.1.2016Výživové údaje na všech potravinách ?Musí mít všechny potraviny na etiketě výživové údaje nebo jsou nějaké povolené výjimky ?3.1.2016Jaké jsou povinné informace na potravině ?Jaké všechny údaje musí být povinně na potravině uvedeny ?
Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder