Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Letos vejce zřejmě podraží

Klecová vejce chovatelé v současné době prodávají za 1,8 Kč, což je o 5 haléřů více jak loni. Výkupní cena vajec z podestýlky činí 2 Kč (v roce 2020 to byla 1,75 Kč). Konečnou cenu však určují obchodní řetězce a podle místopředsedy Českomoravské drůbežářské unie Zdeňka Mlázovského přesáhne 3 Kč za kus.
Letos vejce zřejmě podraží

Podle unie bude cena vajec růst kvůli zvyšujícím se nákladům na krmné směsi. Další problém představuje zákaz klecových chovů (pozn. snůška při tomto způsobu chovu bývá vyšší), který začne platit od roku 2027. „Meziročně tak vzrostl počet volných chovů o 11 procent. Tento trend bude i nadále zrychlovat, aby chovatelé vyhověli budoucímu zákazu,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Stát plánuje podporu producentů vajec a drůbežího masa v podobě zavedení podpory kvality. „Zákazník bude mít garantovaný český původ, bez antibiotické podpory léčiv," vysvětlila výhody Dlouhá.  V rámci dotačního programu dojde k přerozdělení až 150 milionů Kč ročně.

Skořápka každého vejce musí obsahovat informaci o chovu (pozn. výjimka platí pro podniky s méně jak 50 nosnicemi). První číslo na vejci značí typ chovu drůbeže, dále je na něm označení země původu a registrační číslo chovu.

V roce 2019 spořádal každý Čech v průměru 261 vajec. Meziročně číslo kleslo o 0,7 %. "Do této statistiky je ovšem potřeba započítat i všechna vejce, která se používají v pekárenství nebo při výrobě produktů jako je majonéza. Největší spotřeba na osobu byla podle statistik v roce 1990, kdy dosáhla 340 ks vajec na osobu," dodala unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder