Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nejnovější fakta v případu Afrického moru prasat

Dne 13. října 2017 vydala Státní veterinární správa další shrnutí situace kolem nákazy divočáků nemocí Africký mor prasat. Statistiky jsou aktuální k datu 11. října 2017.
Nejnovější fakta v případu Afrického moru prasat

Dne 13. října 2017 vydala Státní veterinární správa další shrnutí situace kolem nákazy divočáků nemocí Africký mor prasat. Statistiky jsou aktuální k datu 11. října 2017.

Státní veterinární správa eviduje 151 objevených uhynulých divokých prasat uvnitř ohradníků v červené zamořené oblasti v okrese Zlín, u 112 z nich byl potvrzen africký mor prasat. Dále bylo v červené zóně uloveno 38 divokých prasat a do odchytového zařízení se jich podařilo umístit 21.

U jednoho kusu, odchyceného v katastru obce Lužkovice, byl výsledek testů na Africký mor prasat pozitivní. V zamořené oblasti mimo ohradníky bylo nalezeno a otestováno 46 divočáků a ani u jednoho z nich se nákaza nepotvrdila. V dalších okresech Zlínského kraje, mimo zamořenou oblast, bylo nalezeno a vyšetřeno celkem 47 prasat a i zde byly výsledky testování na nemoc negativní. Celkový počet odlovených a testovaných divočáků v zelené zóně dostáhl počtu 755 kusů, přičemž výsledky vyšetření u žádného z nich nákazu nepotvrdil. Statistiky ohledně celkových počtů odlovených divokých prasat v oblasti s povoleným intenzivním odlovem vztahující se k 6. říjnu uvádějí číslo 4704 kusů. Stále platí, že největší odlov se koná v okresech Uherské Hradiště (985) a Kroměříž (926).

 

Nově se v pondělí 16. října se navíc k odlovu připojila skupina dvaceti policejních odstřelovačů. Toto nařízení schválila v měsíci září vláda, ministr zemědělství pan Marian Jurečka k tomu rozhodnutí řekl: „ Mimořádná situace si žádá mimořádná řešení, proto jsme se s ministrem vnitra dohodli i na zapojení policistů, kteří by měli na Zlínsku pomoci s odstřelem černé zvěře. Tento postup dnes vláda odsouhlasila. Naším cílem je pomoci místním myslivcům snížit počty prasat v postižené oblasti na minimum v co nejkratším čase.“ Na jedno myslivecké sdružení by měli připadnout cca tři proškolení lovci. Policejní odstřelovači byli vybíráni s ohledem na svou zkušenost s myslivostí, prošli zláštním školením a jsou vybaveni speciálním střelivem ráže, které pro tento účel bezplatně darovala společnost Sellier & Bellot. Policisté mohou prase zastřelit, na manipulaci však musí zavolat odborníka – veterináře nebo myslivce. Navíc se poprvé začalo lovit v doposud zakázaném ohnisku prasečího moru na Zlínsku, postup při odstřelu bude probíhat za spolupráce Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj a zástupců uživatelů honiteb. Mimo odstřelu je v oblasti umístěno i osm odchytových klecí, kolem nich se protazím vnadí, aby si zvířata na zařízení zvykli. Za každé odchycené divoké prase dostanou myslivci 4000 Kč. Další peníze jsou připraveny jako náhrada za kus, který dají do veterinárního asanačního ústavu.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder