Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Newcastleská nemoc potvrzena u chovu drůbeže na Zlínsku

Nemoc známá také jako pseudomor se v České republice objevila po dlouhých dvaceti letech. Ohnisko bylo identifikováno v chovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji. Pro ptáky je to hned po ptačí chřipce zřejmě druhá nejnebezpečnější nemoc. Člověku může přivodit zánět spojivek.
Newcastleská nemoc potvrzena u chovu drůbeže na Zlínsku

Úhyn 11 z celkového počtu 34 chovaných slepic oznámil veterinářům chovatel na Zlínsku. Vyšetření vyloučilo ptačí chřipku a odhalilo, že drůbež byla nakažena pseudomorem. Kvůli možnému šíření nemoci byl ihned zbytek chovu utracen. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád uvádí: „ Dle platných evropských předpisů bude okolo ohniska nákazy vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech Státní veterinární správa mimo jiné nařídí provedení soupisu drůbeže. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření nebude možné v pásmech pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků.“ Širší pásmo zasáhne i část Slovenska.

Pseudomor je virové onemocnění, ke kterému je náchylných přes 200 druhů domestikovaných či volně žijících ptáků, např. slepice, krůty, bažanti, holubi, křepelky, pštrosi, aj. Projevuje se závažnými trávicími, dýchacími a nervovými potížemi, které mohou končit smrtí. V Čechách se u drůbeže naposledy vyskytla v roce 1998, v chovu holubů v roce 2013.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá připomíná, že vakcinace proti této nemoci je povinná pro velkochovy od 500 kusů ptáků chovaných pro produkci vajec, ostatním chovům je pouze doporučena. Kuřata ve výkrmu se neočkují, nicméně předpokládá se, že jsou chráněná díky vakcinaci svých rodičů. Newcastleská nemoc je zapsána na seznamu nebezpečných nákaz a chovatel tak získá náhradu nákladů za opatření, kterými se ji snažil vymýtit. Vyjde-li najevo, že vakcinace nebyla provedena, náhrada se zmenší.

Mluvčí Agrární komory ČR, Jiří Felčárek, se svěřil se svými obavami: „Pokud by se opakoval scénář z minulého výskytu virů na našem území, znamenalo by to pro exportéry obchodní ztráty řádově minimálně v desítkách milionů korun v závislosti na rozsahu a délce trvání opatření směřujících k eradikaci (vymýcení) nákazy.“ Příkladem může být rok 2013, kdy Rusko zakázalo dovoz drůbežího masa ze tří krajů České republiky, kvůli výskytu této nemoci u holubů.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder