Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Olivový olej podraží

Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou ve srovnání s loňským rokem více jak dvojnásobné. Nyní se dokonce nachází na historických maximech. Na vině je zejména špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a jiných zemích Evropské unie, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce. Lze předpokládat, že jakmile se doprodají zásoby z loňské úrody, vyšší ceny se odrazí také na obchodních pultech.
Olivový olej podraží

U nás je nyní litr olivového oleje k dostání za cca 250 Kč, v příštím roce však může být cena až dvojnásobná, domnívá se analytik XTB Jiří Tyleček. Podle něj prozatím obchodní řetězce na zvyšující se ceny příliš nereagují. Litr olivového oleje se na velkoobchodním trhu prodává za zhruba 8 eur – při aktuálním kurzu tedy okolo 192 Kč.

Další vývoj cen ovlivní mj. nákupní preference spotřebitelů, mohou začít dávat přednost jiným druhům olejů. Tlak na ceny by pak mohla zmírnit zdařilejší pěstitelská sezona v následujícím roce.

Tyleček prohlásil, že nedostatek srážek způsobil významně horší úrody ve Španělku. Právě Španělsko je přitom největším světovým producentem této komodity (pozn. pochází odsud téměř 40 % produkce). "Druhým největším producentem je Itálie, která byla letos taktéž postižena suchem. Jen o něco málo lepší situace je letos v Portugalsku a Řecku," dodal.

Doplnil také, že ve Španělsku se ve srovnání s loňskem letos sklidily přibližně pouze dvě pětiny produkce, tj. asi 620 tisíc tun, a výnosy tamních pěstitelů jsou nejnižší za posledních 30 let. Zásoby rychle mizí a mohou klesnout na minimum ještě před začátkem sklizně v příštím roce.

Do ceny oleje se promítají také vyšší náklady zemědělců na hnojiva či rostoucí úrokové sazby bank. Jakékoliv investice jsou spjaty s vyššími náklady, přičemž nedostatek vody byl primárním hybatelem investic pěstitelů v letošním roce. Pokud by kvůli změnám klimatu bylo sucho v jižní Evropě častým jevem, tak nutné zavlažování by dále tlačilo na růst cen oliv a olivového oleje," vysvětlil Tyleček s tím, že by zmiňovaná problematika mohla vést k přesunu pěstování oliv do severnějších oblastí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder