Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Rýsuje se podoba zálohování PET lahví a plechovek u nás

Zálohování PET lahví a plechovek u nás pomalu dostává konkrétní podobu. Před několika dny o ní na tiskové konferenci promluvil ministr životního prostředí Petr Hladík.
Rýsuje se podoba zálohování PET lahví a plechovek u nás

Ten mj. prohlásil, že není otázkou, zda se zálohovat bude, ale jak. Zálohování a výkup PET lahví a plechovek zajistí, že se daný materiál dostane k recyklaci čistší a celý proces se stane mnohem efektivnější a kvalitnější. Zároveň by zálohy měly občany motivovat k třídění a snížit množství volně pohozeného odpadu.

Zálohový systém by měl být spuštěn nejdříve od roku 2025. Zálohy se budou týkat veškerých plastových lahví a plechovek o objemu 0,1 až 3 litry od nealkoholických nápojů a také alkoholických s obsahem alkoholu do 15 %. Zálohovací povinnost neponesou obaly od mléka, olejů, sirupů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 15 % (pozn. jsou více znečištěné a nelze je použít k výrobě nových).

Mezi výkupní místa se budou povinně řadit všechny prodejny nad 50 metrů čtverečních, včetně velkých benzinových pump. Výjimku nebudou mít ani online prodejci. U menších prodejen typu trafik či večerek je zapojení dobrovolné, stejně jako např. spoluúčast škol či obcí. Odhadem by mohlo vzniknout zhruba 11 tisíc odběrných míst.

Výše zálohy za PET lahve a plechovky by měla činit 4 až 5 Kč. „Tato suma je cíleně nastavena výše než u pivních lahví, protože ty lze po vymytí opět použít. Oproti tomu PET lahve i plechovky je potřeba nejprve rozdrtit. Vzkazujeme tím, které řešení je ekologičtější,“ uvedl ministr Hladík.

Zálohovací systém těší Iniciativu pro zálohování, za níž povinné zálohy dlouhodobě prosazují výrobci nápojů Mattoni 1873, Kofola, Coca-Cola a pivovary Plzeňský Prazdroj a Heineken. Nutno podotknout, že ti by upřednostnili zachovat zálohu ve výši 3 Kč, protože jsou na ni naši spotřebitelé zvyklí.

„Chci zdůraznit, že nikoho z nás, žádného občana České republiky, systém nebude stát nic navíc,“ prohlásil Hladík. Upozorňuje tak na fakt, že vyjma samotných záloh zákazníci přechod na nový systém finančně nijak nepocítí.

Nevrácené zálohy ministerstvo plánuje v závislosti na plnění předem určených cílů přerozdělovat mezi obce a operátory. Jestliže cíle za daný rok splněny nebudou, poputují do Státního fondu životního prostředí ČR. Tento postup se však nelíbí Iniciativě pro zálohování. Ta je přesvědčená, že by měl systém fungovat neziskově. „V zálohových systémech v Evropě slouží nevrácené zálohy k investicím na jejich zlepšení pro spotřebitele, přičemž navrhovaná varianta v Česku předpokládá odvedení významné části mimo systém,“ vysvětluje svůj postoj s tím, že nevidí důvod, proč by prostředky ze systému měly financovat nedostatky systému.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder