Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

V Česku po deseti letech potvrzen případ ptačí chřipky

Po deseti letech je v České republice potvrzen první případ ptačí chřipky. Chovatelé drůbeže a domácího ptactva by měli zahájit preventivní opatření.
V Česku po deseti letech potvrzen případ ptačí chřipky

Zprávy o výskytu ptačí chřipky hlásily na svém území okolní státy již v listopadu. Nyní jsou první případy hlášeny i v České republice, což také potvrdila mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Nákaza se objevila ve dvou malochovech drůbeže v Jihomoravském kraji, konkrétně v Moravském Krumlově a Ivančicích. Zdrojem nákazy je s největší pravděpodobností ptactvo, které se vyskytuje ve volně v přírodě. Potvrzená nákaza byla hlášená totiž také u volně žijících labutí v tom samém kraji.

Jako opatření bylo okamžitě přijato Státní veterinární správou (SVS) v souladu s platnou legislativou opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky. Ministr zemědělství Marian Jurečka na tiskové konferenci pronesl, že by chovatelé měli zabránit kontaktu domácí drůbeže s volně žijícím ptactvem, jako preventivní opatření.

„V případě výskytu nákazy je základním opatřením utracení ptáků v ohnisku a zabránění dalšího šíření prostřednictvím kontaminované podestýlky, krmiva, hnoje apod. Živočišné produkty z ohniska jsou neškodně likvidovány a z vymezených uzavřených pásem mohou být na trh produkty uvolněny až po prohlídce úředním veterinárním lékařem,“ na toto téma dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


Viry ptačí chřipky se vyskytují u ptactva, které žijí volně v přírodě. Jedná se o nebezpečnou virovou nákazu vodní drůbeže, holubů, exotických ptáků, kura domácího, krůt, pernaté zvěře a volně žijícího ptactva. K přenosu dochází především trusem, k nákaze pak stačí pozření krmiva nebo vody kontaminované trusem nemocných ptáků ptačí chřipkou.

Přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán, současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder