Aktivní filtr témat
Všechny aktuality

Čeští zemědělci a potravináři ostře nesouhlasí s tím, aby se dál prodlužoval současný způsob obchodování mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Vadí jim, že většina ukrajinského zboží může na evropský trh bez cel, což negativně ovlivňuje tuzemské podnikání.

Ročně připadá na jednoho obyvatele České republiky potravinový odpad za 4 636 korun. Věková skupina 36 až 44 let vyhazuje potraviny v nejvyšší finanční hodnotě, průměr na osobu zde činí více jak 6000 Kč. Tyto skutečnosti odhalil on-line průzkum agentury Ipsos a platformy Nesnězeno, který se uskutečnil v květnu letošního roku a zúčastnilo se ho 1 100 respondentů ve věku 18 až 65 let.

V Královéhradeckém kraji včera odstartovala sezona samosběru jahod. První otevřenou plantáž bylo možné navštívit ve Lhotě pod Libčany. Lidí přišlo tolik, že po pár minutách zemědělci museli další sběrače odmítat. Jahod se letos kvůli mrazům totiž urodilo málo.

Výrobci si od července připlatí za recyklaci obalů. Přestože se zákonodárci snažili zvýšení poplatků zbrzdit, Sněmovna to nestihla včas vyřešit. Kritikou nešetří potravináři ani obchodníci.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl, že zmenšování velikosti či gramáže potravin vede k nespokojenosti tuzemských spotřebitelů. Za správné by pokládal zavedení povinnosti v podobě viditelného označování zmenšení balení.

Spotřebitelé brzy zaznamenají nárůst cen mouky. Na vině jsou vyšší náklady za potravinářskou pšenici. Část výrobců předpokládá zdražení až o 15 %.

V České republice funguje sedm cukrovarů, nicméně v blízké době zřejmě dojde ke změně. Jeden ze dvou provozů rakouské firmy Agrana, která tu má skrze společnost Moravskoslezské cukrovary fabriky v Hrušovanech nad Jevišovkou a v Opavě, s velkou pravděpodobností skončí.

K inflaci v poslední době značně přispívají nápoje. Jako příklad lze uvést cenu stoprocentního pomerančového džusu, u něhož zdražila surovina kvůli suchu či chorobám pomerančovníku.

Čeští chovatelé drůbeže cítí neustálý tlak ohledně cen. Na vině je podle nich rostoucí dovoz ukrajinského masa, které, jak se domnívají, nedosahuje stejné úrovně standardů jako produkce z Evropské unie.

Potravinářská komora požaduje zákaz prodeje potravin pod nákupní cenou. Díky tomu prý spotřebitelé postrádají přehled o skutečné ceně zboží. Zástupci obchodníků naopak argumentují, že takovéto opatření by vedlo ke zvýšení cen základních potravin.