Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 24. 3. 2017.
Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Už to pomalu vypadalo, že se epidemie ptačí chřipky zastavila, ale bohužel bylo potvrzeno nové ohnisko. Dne 22. března tohoto roku nahlásil soukromý veterinář v obci Poseč v Karlovarském kraji, že v hospodářství byl úhyn 6 kusů slepic z celkového chovu 30 kusů drůbeže. Zbývající drůbež vykazovala typické příznaky nákazy, což potvrdil rozbor provedený Státním veterinárním ústavem. Utrácení zbývající drůbeže v souladu s platnou legislativou proběhl následující den.

Jakmile se v nakažených chovech provede důkladná desinfekce a uběhne legislativou daná lhůta, nebude už v oblastech vymezeného pásma probíhat mimořádná veterinární opatření. Celkem už byla zrušena pásma pro chovatele u 29 ohnisek

Ptačí chřipka je rozšířena téměř do všech státu Evropské unie, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se ve volné přírodě snadno přenáší, například z trusu nakažených ptáků. Lidé se nákazy podle současných poznatků nemusejí obávat.


Jedná se celkem o 39. ohnisko vysocepatogenní ptačí chřipky vyhlášené v ČR, které bylo vyhlášeno od začátku letošního roku a o první ohnisko vyhlášené po téměř dvou týdnech od posledního předchozího případu.

Ptačí chřipka se v České republice objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder