Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 10. 3. 2017.
Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Dobrou zprávou je, že Státní veterinární správa (SVS) od 28. února neevidovala žádné nově hlášené ohnisko ptačí chřipky. Z důvodů zlepšeni situace se proto rozhodla zrušit nařízení platné od 10. ledna, které zakazovalo na území České republiky shromažďovat na jednom místě více kusů drůbeže nebo ptactva.

Zemědělské objekty, které byly zasaženy ptačí chřipkou, kde proběhlo následně usmrcení pozůstalých zvířat a byla v nich provedena desinfekce nakažených chovů se po uplynutí legislativě danou lhůtou mohla vymanit z uzavřených pásem. Celkem již byla zrušena uzavřená pásma u osmi ohnisek. Pro chovatele je to tedy dobrá zpráva, jelikož pro ně už neplatí mimořádná veterinární opatření. Ostatní ochranná pásma a pásma dozoru musí v souvislosti nákazou ještě vytrvat. S postupem času však budou rušena pásma přibývat.

Minulý týden 2. března tohoto roku byla v nakaženém chovném objektu drůbeže utracena zvířata v obci Poustka na Chebsku. Tentokrát si ptačí chřipka vyžádala celkem na 33 tisíc kusů drůbeže.

Navzdory lepší nákazové situaci je stále riziko zavlečení nákazy do chovů na vysokém stupni. Chovatelům SVS doporučuje, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti.

U volně žijících ptáků byla doposud potvrzena ptačí chřipka H5N8 celkem u 52 kusů z pokrytého území 13 krajů v České republice.

Veškeré další informace ohledně prevence před ptačí chřipkou a vyhlášených ohnisek najdou malochovatelé na stránkách Státní veterinární správy.
https://www.svscr.cz/narizeni-vydana-svs-v-souvislosti-s-aktualni-nakazou-ptaci-chripky-na-uzemi-cr/.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder