Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 23. 2. 2017
Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

V okrese Plzeň-sever v obci Bohy bylo ve středu tento týden hlášeno nové ohnisko ptačí chřipky. Jedná se o první ohnisko v Plzeňském kraji. Úhyn sedmi slepic z 20 početného chovu nahlásil chovatel na místně příslušnou krajskou veterinární správu. Další slepice vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Laboratorním zkoumáním ve Státním veterinárním ústavu byla potvrzena ptačí chřipka H5. Na základě těchto zjištění musela být zbývající drůbež z chovu usmrcena.

Druhé nově hlášené ohnisko je z Jihočeského kraje v obci Dačice. Chov o zhruba dvaceti kusech slepic byl se zmenšil o úhyn šesti slepic. Také v tomto případě bylo následným vyšetřením potvrzen výskyt ptačí chřipky H5. Zbývající drůbež bude téhož dne usmrcena.

Chovatelé drůbeže mohou poznat infikovaná zvířata podle toho, že jsou otupělá a mají načepýřená peří. Mají problém s dýchaním a pohybovostí. Některá zvířata mohou také působit jako nachlazená, kýchají a mají výtok z nosu. Nemají chuť k jídlu a snižuje se počet snášek, vajíčka jsou zdeformovaná s tenkou skořápkou. V případě zpozorování z některých příznaků by měli chovatelé ihned volat na krizovou linku jednotlivých krajských veterinárních správ, které jsou v pohotovosti nonstop.


Nová nařízení pro uzavřená pásma byla již uveřejněna. Celkem je v tuto chvíli v České republice hlášeno 32 ohnisek ptačí chřipky.

Veškeré další informace ohledně prevence před ptačí chřipkou a vyhlášených ohnisek najdou malochovatelé na stránkách Státní veterinární správy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder