Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 19. 4. 2017.
Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

První výskyt ptačí chřipky veterináři oznámili na svých internetových stránkách 4. ledna ve dvou malochovech v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Nyní se zdá, že agresivní vlna vysocepatogenní ptačí chřipky je téměř u konce.

Státní veterinární správa (SVS) k dnešnímu dni eviduje už pouze jedno uzavřené pásmo okolo ohniska s ptačí chřipkou. Jedná se o dozorové pásmo, které se nachází v Karlovarském kraji v Poseči. I toto pásmo bude zrušeno, jakmile uběhne stanovená doba, ke které by mělo dojít v poslední dekádě dubna.

Dobrou zprávou pro všechny chovatele drůbeže a ptactva je, že od 22. března k dnešnímu dni nebylo na českém území hlášeno ani objeveno žádné nové ohnisko ptačí chřipky. Od této doby sice byla dvě nová podezření prošetřena, ale výsledky byly negativní. Uhynulé ptactvo nebylo příčinou ptačí chřipky.

Od začátku roku bylo v České republice postupně potvrzeno 39 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, jak v chovech drůbeže, tak u ptactva žijících v zajetí. U volně žijících ptáků byla také potvrzena u 52 kusů. Nastalá dobrá situace v tuzemsku neplatí v některých dalších evropských státech, kde nové případy stále přibývají.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder