Antimonopolní úřad se prozatím reformy nedočká

Symbolem prudkého růstu cen potravin v minulých letech stal cukr. Zatímco výrobci na podzim 2022 zvýšili cenu přibližně o 7 Kč za 1 kilogram, v obchodech zdražení dosáhlo dvojnásobku. Ministr zemědělství tehdy kvůli nemístné marži obchodníků oslovil antimonopolní úřad. Ten se případem zabýval celý rok a vyšetřování skončilo nejednoznačně.
Především značně, a v některých případech i podezřele, se navyšující ceny potravin spustily debatu o reformě fungování úřadu. Jedna část reformy uvízla ve Sněmovně, ta druhá, podstatnější, která měla změnit fungování celého úřadu, nezískala podporu ani ve vládě.
"Bylo to překvapení, beru to jako nevyužitou příležitost. Já jsem pokračoval v té práci, kterou začal Ivan Bartoš (předchozí ministr a předseda Pirátů), nicméně ty principy vycházely z toho, na čem byla tehdy koalice domluvená," prohlásil Kulhánek.
"V posledních šesti týdnech se takto významná novela nedá legislativně stihnout. My jsme si asi před měsícem stanovili priority a žádná strana, ani strana STAN pana Kulhánka, tam neuvedla, že prioritou je projednání tohoto zákona," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Že by k předložení zákonu na vládu došlo pozdě Kulhánek odmítá. Společně s lidovci se proti reformě postavili také ministři TOP 09 a ODS.
"Ten úřad rozhoduje neefektivně a pomalu. Ta reforma je nutná. U tohohle antimonopolního úřadu ve všech agendách, které má, se všechny sbíhají u pana předsedy, který o tom může rozhodovat nebo rozhodovat i o tom, kam se ten úřad bude dívat, nebude se dívat. Tam je potřeba změnit ten model rozhodování," domnívá se vedoucí právník Transparency International Jan Dupák.
Do konce volebního období zřejmě nedojde ani na zákon, který by posílil pravomoci úřadu tak, aby mohl lépe dohlížet třeba na marže obchodníků (pozn. už od listopadu 2024 se nachází ve Sněmovně, ale ještě nezaznělo ani první čtení).