Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Celková bilance kontrol provozoven společného stravování

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se kontrolám v provozech společného stravování (restaurace, rychlá občerstvení, vinárny, aj.) věnuje již od roku 2015. Situace stále není ideální, nicméně dobrou zprávou je, že nejzávažnějších provinění značně ubylo.
Celková bilance kontrol provozoven společného stravování

V průběhu let provedla SZPI ve výše zmíněných zařízeních 73 805 kontrol. Pochybení zjistila ve 26,2 % případů (tj. při 19 512 kontrolách). Četnost porušení právních předpisů z pohledu inspekce rozhodně nelze tolerovat, a proto hodlá ve svém úsilí pokračovat.

Pozitivně lze hodnotit, že v důsledku četných návštěv inspektorů došlo postupně ke značnému snížení prohřešků - především těch, jež ohrožovaly zdraví spotřebitelů. V roce 2015, kdy kontroly v restauracích začaly, vyšlo najevo, že mnoho provozovatelů nezná základní povinnosti a SZPI na místě uzavřela 144 provozoven kvůli neakceptovatelným hygienickým podmínkám. Tento důvod se týkal 65,2 % uzavřených podniků. Loni inspekce zavřela 22 provozoven a v roce 2019 (tzn. před vyhlášením nouzového stavu) 49. V období 2015 – 2020 tedy výskyt nejzávaznějších přečinů klesl více než o dvě třetiny. Středně a méně závažná zjištění v oblasti hygieny odhalili inspektoři u 31 % ze 45 508 kontrol (pro srovnání v roce 2015 se jednalo o 36,2 % a v roce 2020 o 29,7 %).

Mezi nejčastější důvody pro uzavření se objevují: dlouhodobý nedůsledný úklid provozovny, špatný technický stav zařízení a prostor, plíseň v místnostech či v chladících zařízeních, přítomnost škůdců (včetně absence snahy odstranit tento stav), chybějící přívod teplé vody, nevhodné podmínky skladování potravin, atd.

Zlepšení vidí inspektoři s ohledem na značení alergenních látek v pokrmech, neboť v roce 2015 se chyby našly u 18 % provozovatelů, loni pouze u 5,1 % (za rok 2019 šlo o 6,1 %).

Před rokem 2015 se navíc systémově vůbec neřešilo klamání spotřebitele v podobě falšování potravin. V praxi to znamená využívání finančně méně náročných surovin, například levnější maso v kančím guláši nebo třeba použití náhražek na bázi rostlinného tuku namísto smetany ve „svíčkové na smetaně“. Problematika se týká i nápojů – „víno z Moravy“ pocházející ve skutečnosti ze Slovenska či údajně 100 % ovocný podíl v džusu, kdy realitu představuje šťáva s nižším podílem. Takovéto chování se přitom vyskytlo při každé čtvrté až pátek kontrole.

Novela zákona o potravinách, jíž v lednu schválila Sněmovna a momentálně čeká na vyjádření Senátu, by kompetence dozoru potravinového práva u provozoven otevřeného typu stravovacích zařízení přenesla právě na SZPI (pozn. doposud řeší hygienické stanice).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder