Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Česká republika prostá nákazy afrického moru prasat

V dubnu zaslala Státní veterinární správa oficiální prohlášení, ve kterém stojí, že je zemí prostou afrického moru prasat. Nyní jej Světová organizace pro zdraví zvířat zveřejnila na svých internetových stránkách. Díky tomu dojde k uvolnění obchodování s vepřovým masem a dalšími vepřovými masnými produkty se třetími zeměmi.
Česká republika prostá nákazy afrického moru prasat

Prvním krokem se stalo uznání České republiky jako země bez výskytu nákazy v březnu letošního roku Evropskou komisí. Nicméně článek publikovaný na oficiálních webových stránkách Světové organizace pro zdraví zvířat je neméně důležitý a to z toho důvodu, že nyní je informace zpřístupněna všem 182 členským zemím této organizace.

První pozitivní nález nákazy virem afrického moru prasat (dále jen AMP) se datuje k 26. červnu 2017 a poslední k 15. dubnu 2018. Během této doby došlo k prokázání nákazy u 230 kusů divokých prasat (212 uhynulých a 18 ulovených). Letos v březnu došlo k ukončení mimořádných veterinárních opatření na Zlínsku a zrušena byla také tvz. oblast s intenzivním odlovem. Doposud však celorepublikově platí intenzivní lov divočáků, monitoring uhynulých kusů a až na výjimky zákaz jejich vnadění a přikrmování.

To, že se v České republice se podařilo šíření viru afrického moru prasat zamezit v populaci prasat divokých a navíc byly ochráněny chovy prasat domácích, stálo velké úsilí a řadu veterinárních opatření. „Česká republika dosáhla v dosavadním postupu při zdolávání AMP jedinečného úspěchu, proto předává své zkušenosti s tlumením a eradikací AMP také ostatním zasaženým státům. Některé české postupy se dokonce začaly aplikovat v některých zasažených zemích,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

 

Veterinární dozor pokračuje i nadále a to z důvodu včasné detekce v případě opětovnému zavlečení AMP na území České republiky, neboť to hraje klíčovou roli v úspěšné likvidaci.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder