Česká republika prostá nákazy afrického moru prasat

Prvním krokem se stalo uznání České republiky jako země bez výskytu nákazy v březnu letošního roku Evropskou komisí. Nicméně článek publikovaný na oficiálních webových stránkách Světové organizace pro zdraví zvířat je neméně důležitý a to z toho důvodu, že nyní je informace zpřístupněna všem 182 členským zemím této organizace.
První pozitivní nález nákazy virem afrického moru prasat (dále jen AMP) se datuje k 26. červnu 2017 a poslední k 15. dubnu 2018. Během této doby došlo k prokázání nákazy u 230 kusů divokých prasat (212 uhynulých a 18 ulovených). Letos v březnu došlo k ukončení mimořádných veterinárních opatření na Zlínsku a zrušena byla také tvz. oblast s intenzivním odlovem. Doposud však celorepublikově platí intenzivní lov divočáků, monitoring uhynulých kusů a až na výjimky zákaz jejich vnadění a přikrmování.
To, že se v České republice se podařilo šíření viru afrického moru prasat zamezit v populaci prasat divokých a navíc byly ochráněny chovy prasat domácích, stálo velké úsilí a řadu veterinárních opatření. „Česká republika dosáhla v dosavadním postupu při zdolávání AMP jedinečného úspěchu, proto předává své zkušenosti s tlumením a eradikací AMP také ostatním zasaženým státům. Některé české postupy se dokonce začaly aplikovat v některých zasažených zemích,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Veterinární dozor pokračuje i nadále a to z důvodu včasné detekce v případě opětovnému zavlečení AMP na území České republiky, neboť to hraje klíčovou roli v úspěšné likvidaci.