Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

České farmáře trápí levný výkup mléka. Nejlevněji za šest let

Za posledních šest let prodávají farmáři na jihu Čech litr mléka za 7,55 koruny, což je o dvě koruny pod výrobní náklady. I když jsou ceny mléka velmi nízké, snižování počtu stád chovatele zatím neplánují. Cenu totiž částečně kompenzuje vývoz do sousedního Německa.
České farmáře trápí levný výkup mléka. Nejlevněji za šest let

V posledních šesti letech nebyla výkupní cena mléka za litr tak nízká. Farmáři na jihu Čech tratí až dvě koruny na litru. V průběhu celého minulého roku docházelo k postupnému snižování. Místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které sdružuje zemědělce na jihu Čech Zdeněk Houška dodává, že je to méně než celorepublikový průměr. Podle informací se zatím snižování počtu dojnic neplánuje.

Výhled do budoucna je podle slov Houšky pozitivní. Zemědělci odhadují zlepšení až ve druhé polovině tohoto roku. Průměrná cena mléka, které vyprodukovalo jihočeské mlékařské družstvo se v loňském roce dostala na 7,94 koruny. Podobná výkupní cena byla srovnatelná s rokem 2009.

Mlékařské a hospodářské družstvo JIH má 17 procentní podíl s mlékem na českém trhu. Družstvo JIH v loňském roce vyprodukovalo denně 1,27 milionů litrů mléka, z toho zhruba 53 procent je velkým odbytištěm největší tuzemská mlékárna Madeta, přibližně osm procent produkce míří do mlékárny v Klatovech a zbytek si rozeberou ostatní menší mlékárny v blízkém okolí.

V obchodech ceny mléka prakticky neklesají, a to i přestože zemědělci prodávají mléko nejlevněji za posledních šest let.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder