Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

České potraviny budou mít nové logo

Ministerstvo zemědělství představilo nové logo pro české potraviny. Spotřebitelé pomocí loga s českou vlajkou a nápisem „Česká potravina“ nebo jen slovy „Česká potravina“ snáze poznají potraviny vyrobené v Česku. Symbol se státní vlajkou nebo trikolorou by výrobci nesměli používat u potravin, které nemají s Českem nic společného.
České potraviny budou mít nové logo

Potravináři si budou moci dobrovolně označit své výrobky, jestliže splní dvě základní podmínky. Jedná se o místo výroby v České republice a stanovený podíl použitých českých surovin při výrobě potraviny. Nově to bude určovat připravovaná novela o potravinách. Ministerstvo zemědělství připravilo potravinové značení, které stanoví, jak spotřebitel pozná, že výrobek, který si kupuje, je skutečně z českých zdrojů, uvedlo Ministerstvo zemědělství.

Ministerská komise vybírala logo ze stovky návrhů. Původní soutěž musela být prodloužena a zároveň se navýšila odměna z 50 tisíc na 90 tisíc Kč. Tvůrci původně poslali osm návrhů. Nakonec se přiklonila k variantě české vlajky, pod níž je nápis Česká potravina, logo vzniklo na půdě ministerstva.

„Česká potravina je taková, která je ze 100 % z českých surovin a vyrobili ji v České republice. To se týká mléka a nezpracovaných potravin typu ovoce, zeleniny, masa. Označení může nést i zpracovaná potravina, jejíž 75 % složek použitých při výrobě pochází z České republiky a podstatná část jejího zpracování se udála rovněž v ČR. Spotřebitelé tak na první pohled rozpoznají, které zboží je opravdu české,,“ uvedl ministr Marian Jurečka.

Pod pokutou až do výše deseti milionů si výrobci, kteří nebudou splňovat tyto podmínky, nebudou moci dávat na potraviny různé nápisy a obrázky, které by mohly být pro spotřebitelé zavádějící. Výrobce nebude moci použít označení jako například „Česká potravina“, mapa nebo vlajka České republiky neoprávněně.

Návrh novely zákona o potravinách je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení, podle předpokladu by norma měla začít platit od poloviny roku 2016.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder