Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Chovatel prasat z Vysočiny opakovaně prováděl jejich nelegální vývoz

Na základě informací od slovenských dozorových orgánů uskutečnila Státní veterinární správa (SVS) kontrolu chovu prasat v okrese Havlíčkův Brod na Vysočině. Podařilo se tak odhalit nelegální vývozy selat na Slovensko, které se uskutečnily letos na jaře.
Chovatel prasat z Vysočiny opakovaně prováděl jejich nelegální vývoz

Chovatel z Havlíčkobrodska zakoupil v dubnu 670 prasat, jejichž hmotnost se pohybovala v rozmezí 20 až 25 kg. Většinu z nich pak obratem vyvezl na Slovensko, kde je prodal soukromým chovatelům.

Podle předložené dokumentace za období 3. dubna – 6. května 2020 provedl 12 vývozů celkem 590 kusů selat. SVS zjistila, že při přepravě nebyly dodrženy nutné podmínky týkající se vývozu do zahraničí. Kontrolované osobě chybělo veterinární osvědčení v systému TRACES a neměla u sebe ani schválení přepravce/osoby podílející se na obchodování, jež uděluje místně příslušná krajská veterinární správa.

Vzhledem ke skutečnosti, že Slovenská republika patří mezi země s výskytem afrického moru prasat, podléhá obchodování přísnému režimu dle pravidel biologické bezpečnosti, aby nedošlo k zavlečení nákazy na naše území.

Za porušení podmínek již slovenská Veterinární a potravinová správa uložila chovateli sankci ve výši 200 euro. V České republice dotyčného správní řízení teprve čeká. Výše pokuty může činit až 1 milion Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder