Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Díky obřím skleníkům si můžeme dopřát česká rajčata i v zimě

Stále vyšší oblibu si získávají stavby obřích skleníků pro hydroponické pěstování rajčat. Na Moravě jich funguje šest a další právě vyrůstá u Kožichovic v okrese Třebíč (kraj Vysočina). Jeho plocha má činit více než dva a půl hektaru. I v zimním období tak na pultech obchodů můžete sáhnout po českých rajčatech.
Díky obřím skleníkům si můžeme dopřát česká rajčata i v zimě

Hydroponie je zemědělská technika, která má svá specifika. Tím hlavním je absence půdy. Rostliny jsou pěstovány ve speciálním živném vodním roztoku. Mimo rajčat se v obřích sklenících daří také salátům, bylinkám či jahodám.

Ve skleníku u Velkých Němčic na Břeclavsku, který funguje už déle než rok, vyprodukovali cca milion sto tisíc kilogramů rajčat. I přestože jsou s výsledky spokojeni, čerstvě teď zasadili dalších dvacet tisíc nových rostlin, které jsou během týdne schopny povyrůst až o dvacet pět centimetrů. „Momentálně pěstujeme rostliny na modrých fóliích tak, aby dokázaly vytvořit správný kořenový systém. Mladé rostlinky musíme přivázat na vodící lano, musí se odtrhat postranní výhony a pak rostlinu kontrolujeme, jestli ji nenapadnou škůdci,“ objasnil proceduru hlavní agronom Matěj Pospiš.

Údaje získané Českým statistickým úřadem uvádí, že cena za jeden kilogram rajčat meziročně klesla o více než sedm korun, přičemž ostatní druhy běžně dostupné zeleniny, např. zelí, mrkev, květák či brambory, podražily. Nejmarkantnější nárůst v tomto ohledu zaznamenala cibule, jejíž cena je v porovnání s loňským lednem skoro dvojnásobná.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder