Dovozem vepřového masa a masných výrobků ze zemí, kde se vyskytuje Africký mor prasat, můžeme zavléci chorobu zpět na naše území, varuje Státní veterinární správa
Africký mor prasat (dále jen AMP) je nakažlivé virové onemocnění přenosné pouze na prasata domácí a divoká, nikoliv na člověka. Ekonomický dopad na postižený chov je však nedozírný. Nakažené zvíře nelze léčit, musí být usmrceno. V Čechách se nákaza objevila v roce 2017 a zemí prostou nákazy nás Evropská komise uznala až v březnu letošního roku. AMP se podařilo vymýtit, ale stále platí ostražitost a mimořádná veterinární opatření (např. zákaz dovážení loveckých trofejí nebo sena a slámy do chovů domácích prasat ze zemí bojujících s AMP).
Nejrůznější opatření přijímají i postižené země, bohužel jejich boj zatím neskončil. V současné době je nákaza prokázána na Ukrajině a v deseti státech Evropské unie (Belgii, Bulharsku, Estonsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku).
Pro Českou republiku představuje největší nebezpečí především čerstvý výskyt AMP na Slovensku. Ve dnech 24. a 30. července tohoto roku byly zaznamenány pozitivní nálezy u dvou různých domácích drobnochovů v okrese Trebišov. Další dvě ložiska, v témže okrese, byla potvrzena 6. srpna. Velmi závažná je situace v Polsku, kde se nemoc neustále šíří do nových oblastí. V Rumunsku je nákazou postiženo téměř celé území. Obdobně je na tom i Bulharsko, kde se situace zhoršila v červenci, kdy byly odhaleny nové případy AMP v chovech domácích prasat, včetně velkochovů.