Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

EFSA radí, jak biologicky zabezpečit drůbeží farmy

Vědecké doporučení úřadu EFSA k opatřením biologické bezpečnosti jako prevence před šířením ptačí chřipky.
EFSA radí, jak biologicky zabezpečit drůbeží farmy

Evropská komise se urgentně zabývala tématem viru ptačí chřipky H5N8, který v Evropě v současné době řádí. Po úřadu EFSA požaduje, aby co nejrychleji vydal doporučení ochranných opatření proti dalšímu šíření. Požadavek následoval po nahlášení nových případů koncem října minulého roku u volně žijících ptáků a drůbeže.

Úřad EFSA se na základě vážné situace zabýval, jakým nejúčinnějším způsobem se má zabránit napadení vysoce patogenních virů ptačí chřipky do drůbežích farem. Jako účinné opatření se nabízí biologické opatření, kdy bude přísně prosazováno.

EFSA doporučuje řadu opatření biologické bezpečnosti, které se mohou zavádět v různých částech chovu drůbeže, vzhledem k potřebám jednotlivých farem, nejlépe ještě před vypuknutím nákazy.

Tipy biologického zabezpečení

Pasivní sledování - pakliže se v nějakém místě objeví ve volné přírodě uhynulé ptactvo, je potřeba ho ihned nahlásit. Je to nejúčinnější způsob, jak zjistit přítomnost viru u volně žijících ptáků a drůbeže.

Testování vzorků - pro sledování geografického šíření viru je potřeba v oblastech, kde doposud nebyl hlášen žádný úhyn testovat vzorky u volně žijících ptáků.

Při zjištění nákazy u volně žijících ptáků by se měly sledovat chovy s drůbeží v dané oblasti v doletové vzdálenosti postižených ptáků. Kromě toho by příslušné místní orgány měly zvýšit informovanost a uvědomění zemědělců, které by měli vytvořit opatření biologické bezpečnosti v takovýchto oblastech.


V České republice se ptačí chřipka objevila znovu po deseti letech. Vir není prakticky přenosný na člověka, čili se lidé nemusejí obávat o své zdraví. Odborníci ovšem poukazují na to že, současná forma viru může člověka infikovat pouze v případě, když by byla osoba s napadenou drůbeží ve velmi úzkém kontaktu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder