Fakta z celoevropského šetření pravosti bylinek a koření
Do studie se zapojilo 21 členských států Evropské unie, Švýcarsko a Norsko (pozn. bez účasti České republiky). Podařilo se shromáždit 1 885 vzorků, přičemž nejvíce jich poskytlo Německo, dále pak Španělsko a Francie. Společné výzkumné středisko Evropské komise provedlo téměř 10 000 analýz. Mezi sledované paramenty patřila autenticita a čistota bylin dle ISO norem. Jestliže vzorek nevyhověl v ukazateli cizorodých látek či obsahoval nadlimitní množství popela, vysloužil si označení „rizikový z hlediska falšování“.
Výsledky analýz ukázaly procenta vzorků, jež do výše zmíněné kategorie spadají. U pepře šlo o 17 %, u kmínu 14 %, shodně 11 % u kurkumy a šafránu a 6 % u chilli papriky. Nejvíce rizikových vzorků bylo odhaleno u oregana a to 48 %, zejména kvůli kontaminaci olivovými listy, majoránkou či myrtou.
„Zjištění studie, že u 48 procent vzorků oregana byl nalezen přídavek olivových listů a myrty, je velice znepokojující a určitě to SZPI při kontrolách využije. Z pohledu kontroly je ovšem nutné mít k dispozici obhajitelnou a dostatečně přesnou akreditovanou metodu pro úřední kontrolu. Ohledně falšování oregana listy olivy a myrty v minulosti SZPI obdržela jedno hlášení přes systém AACS,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý (pozn. AACS je systém zaměřený pro boj s falšovanými potravinami).
Tento průzkum nese prvenství s ohledem na propojení zkušeností a zdrojů vnitrostátních orgánů odpovědných za kontroly a Komise. Zaměření na sortiment bylinek a koření cílilo na ochranu spotřebitele před zavádějícími a potencionálně nebezpečnými pochutinami.