Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Fakta z celoevropského šetření pravosti bylinek a koření

Z hlediska zúčastněných zemí a počtu analýz se jedná o doposud největší průzkum. Jeho hlavním cílem bylo zjistit pravost kuchyňských bylin a koření, konkrétně u pepře, kmínu, kurkumy, šafránu, chilli papriky a oregana. Z šestice testovaných druhů dopadlo nejhůře oregano, kde jako podezřelých z falšování vyhodnotila laboratoř 48 % vzorků.
Fakta z celoevropského šetření pravosti bylinek a koření

Do studie se zapojilo 21 členských států Evropské unie, Švýcarsko a Norsko (pozn. bez účasti České republiky).  Podařilo se shromáždit 1 885 vzorků, přičemž nejvíce jich poskytlo Německo, dále pak Španělsko a Francie. Společné výzkumné středisko Evropské komise provedlo téměř 10 000 analýz. Mezi sledované paramenty patřila autenticita a čistota bylin dle ISO norem. Jestliže vzorek nevyhověl v ukazateli cizorodých látek či obsahoval nadlimitní množství popela, vysloužil si označení „rizikový z hlediska falšování“.

Výsledky analýz ukázaly procenta vzorků, jež do výše zmíněné kategorie spadají. U pepře šlo o 17 %, u kmínu 14 %, shodně 11 % u kurkumy a šafránu a 6 % u chilli papriky. Nejvíce rizikových vzorků bylo odhaleno u oregana a to 48 %, zejména kvůli kontaminaci olivovými listy, majoránkou či myrtou.

„Zjištění studie, že u 48 procent vzorků oregana byl nalezen přídavek olivových listů a myrty, je velice znepokojující a určitě to SZPI při kontrolách využije. Z pohledu kontroly je ovšem nutné mít k dispozici obhajitelnou a dostatečně přesnou akreditovanou metodu pro úřední kontrolu. Ohledně falšování oregana listy olivy a myrty v minulosti SZPI obdržela jedno hlášení přes systém AACS,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý (pozn. AACS je systém zaměřený pro boj s falšovanými potravinami).

Tento průzkum nese prvenství s ohledem na propojení zkušeností a zdrojů vnitrostátních orgánů odpovědných za kontroly a Komise. Zaměření na sortiment bylinek a koření cílilo na ochranu spotřebitele před zavádějícími a potencionálně nebezpečnými pochutinami.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder