Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Falšovaná ryba s velkým obsahem vody

Potravinářská inspekce objevila na tuzemském trhu falšovanou tilápii nilskou původem z Číny.
Falšovaná ryba s velkým obsahem vody

Stejně tak jako tomu bylo v loňské roce, i letos budou kontroly ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaměřeny na mražené ryby. Během únorové akce tentokrát inspektoři našli falšovanou tilápii nilskou. Glazovaný filet bez kostí a kůže s přidanou vodou byl zakoupen v obchodním řetězci společnosti Ahold Czech Republic.

Falšovaná potravina v 500 gramovém balení původem z Číny byla více vodou, než rybou. Výrobek měl minimální datum trvanlivost do 21.září tohoto roku a dovozcem do Evropské Unie byla společnost Frigoexim z Litoměřic. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila hypermarketu Albert, aby neprodleně nejakostní potravinu stáhla z trhu.

Na obal výrobce uvedl celkovou hmotnost 500 gramů a čistou hmotnost po odkapání 375 gramů. Skutečný obsah masa po laboratorním rozboru provedený okapovou i dusíkovou metodou byl pouhých 295 gramů. Na povrchu ryby se vyskytovalo větší množství ledové glazury, než odpovídalo údajům uvedených na obalu výrobcem. Voda se také nacházela uvnitř rybího masa, což prokázal další uskutečněný rozbor.

S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder