Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Falšované klobásy a sýry musí řetězec stáhnout z trhu

Při svých pravidelných kontrolách nyní Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v jednom z obchodních řetězců společnosti Lidl falšované masné a mléčné výrobky.
Falšované klobásy a sýry musí řetězec stáhnout z trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila během kontroly falšovaný sýr cottage a klobásu. Masný a mléčný výrobek se nacházel ve společnosti Lidl.

Obě potraviny uvádějí spotřebitele v omyl, jelikož obsah složení nekoresponduje s obsahem uvedený na obalu. U masného výrobku chybí dvě desítky procent masa a cottage sýru je méně tzv. mléčného tuku. U obou případů se jedná o nedostatek, který zásadně mění vlastnosti potraviny, zmínil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jedná se o tyto výrobky:

Výrobek PIKOK CHORIZO CLASSIC (šarže LOT 3368915) původem z Francie slibuje na obalu, že na 100g klobásy bylo použito 120g syrového masa, po laboratorním rozboru hodnota obsahu masa dosahovala 97,40, čímž výrobce uváděl spotřebitele v omyl. Inspekce nařídila obchodnímu řetězci Lidl okamžité stažení nevyhovující šarže dané potraviny z trhu.

Další falšovanou potravinou je MILBOMA COTTAGE CHEESE (šarže 1601904) původem z Německa. Výrobcem je Privatmolkerei Bechtel, Molkereistrase 5, D-92521 Schwarzenfeld, který na obalu výrobku slibuje 20% tuku v sušině, laboratorní rozbor ukázal obsah tuku v sušině pouhých 18,1%. Výrobek musel být taktéž z distribuce řetězce Lidl stažen.

S prodejcem falšovaných výrobků zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. SZPI bude i nadále pokračovat v kontrolách ve stávající vysoké intenzitě.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder