Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Falšování sýru Veterinární správa tvrdě ztrestala pokutou 2,5 milionu korun

Společnost Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku dostala od Státní veterinární správy (SVS) rekordní pokutu 2,5 milionu korun.
Falšování sýru Veterinární správa tvrdě ztrestala pokutou 2,5 milionu korun

Státní veterinární správa (SVS) uložila společnosti Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku rekordní pokutu 2,5 milionu korun. Nejvyšší pokutu firmě uložila za porušení legislativy v oblasti potravin živočišného původu za to, že uvedla na trh nejméně 106 tun klamavě označené náhražky sýru eidam, mléčný tuk byl nahrazen rostlinným. Výše sankce byla také odvozena od toho, že firma zákazníky klamala již dříve, kde koňské maso označovala za hovězí. Společnost se proti pokutě odvolá.

Údajným výrobcem produktu označeného jako „EIDAM CIHLA 30%tvs“ měla být mlékárna v polském Giżycku. Polský výrobce však razantně popřel, že by takto značený produkt někdy vyráběla. Tuto skutečnost následně potvrdily také polské dozorové orgány, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Pejchal.

Výrobek k distributorovi putoval přes řetězec několika dalších obchodníků končící na Slovensku. Z dostupných dokladů, ale původ zboží nedokázali čeští veterináři dohledat, a proto se případem podle informací SVS bude zabývat slovenská policie.


Společnost Kovář plus obdržela před třemi roky od veterinární správy dvě pokuty, jejichž výše v součtu byla téměř 2,6 milionu korun. Na trh uvedla téměř 16 tun koňského masa vydávané za hovězí maso.

Informace byla veterinární správou vložena do systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a také nového systému pro falšované potraviny AACS

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder