Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Falšovaný slunečnicový olej musí být stažen z trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila na pultech v řetězci Ahold falšovaný slunečnicový olej.
Falšovaný slunečnicový olej musí být stažen z trhu

V obchodní síti společnosti Ahold Czech Republic a.s, zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) falšovaný slunečnicový olej. Jedná se o rostlinný olej Vénusz - Jedlý olej rostlinný, jednodruhový slunečnicový olej, objem 1l, původem z Maďarska. V případě, že ho má spotřebitel doma, může ho vrátit zpět do obchodu, peníze mu budou vráceny.

Výrobce na obalu výrobku deklaroval, že se jedná o olej jednodruhový, ovšem po laboratorní analýze se prokázal opak. „Rozborem zjištěné hodnoty mastných kyselin potvrdily, že olej nebyl získán výhradně ze slunečnicových semen. Příměs jiného než slunečnicového oleje tvoří řádově desítky procent v daných spotřebitelských baleních,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Spotřebitel je tak uváděn v omyl.

Zmiňovaný olej našli inspektoři v distribuční síti společnosti AHOLD, výrobek byl označen minimální trvanlivostí do 10. 06. 2017. Na etiketě byl uveden jako výrobce a dovozce společnost Bunge Zrt. původem z Maďarska.

Inspekce kontrolované osobě nařídila stažení dané šarže z trhu na vlastní náklady. Také uložila Aholdu povinnost laboratorně prověřit další dodávku, též na vlastní náklady. S prodejcem bude nadále zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder