Farmářské trhy budou asi muset podléhat EET, vláda návrh odmítla
Ministerstvo zemědělství vypracuje novelu o elektronické evidence tržeb (EET), kde by se prodejci z farmářských trzích do ní nemuseli povinně zapojit. Informoval o tom v dubnu tohoto roku ministr zemědělství Miroslav Jurečka na trzích v Olomouci. Vláda ovšem minulý týden k předloženému návrhu zaujala negativní stanovisko. Napsal to na svůj twitterový účet mluvčí vlády Martin Ayerer.
Důvodem potřebnosti novely zdůvodňuje Jurečka tím, že kdyby se EET vztahovala na prodejce z farmářkých trhů, bylo by to pro řadu z nich likvidační. Prodejce nejčastějším důvodem k ukončení uváděli, že se stanou nekonkurenceschopní a budou muset zdražit.
Předložené podklady však Ministerstvo financí odmítlo jako "nesystémovou výjimku", která by bezdůvodně zvýhodnila jen úzkou část podnikatelů. Podle něj však novela nepamatuje na prodejce sezonního charakteru, jako je například prodej na koupalištích, v lyžařských areálech nebo na vánočních či velikonočních trzích. Kromě toho, také zmínilo, že na drobné prodejce se bude EET vztahovat až od obřezna 2018, což je o proti jiným veliké zvýhodnění.
V současné době se budou podnikatelé zapojovat v následujícím harmonogramu:
1. fáze - od 1. prosince 2016 - ubytovací a stravovací služby, hotely a restaurace
2. fáze - od 1. března 2017 - maloobchod a velkoobchod
Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby výjma tržeb řemeslníků, ty jsou zahrnuty až do poslední fáze.
3. fáze - od 1. března 2018 - ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze - od 1. června 2018 - vybraná řemesla a výrobní činnosti
Ministr financí Andrej Babiš se také zmínil v Rádiu Impuls, že by se platnost mohla posunout o celý měsíc, konkrétně k 1. lednu 2017.