Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Informace ohledně šíření ptačí chřipky ke dní 5. ledna 2017

Státní veterinární správa potvrdila úhyn ptactva ptačí chřipkou na českém území.
Informace ohledně šíření ptačí chřipky ke dní 5. ledna 2017

Nález v Jihomoravském kraji

Dne 2. ledna obdržela informaci Krajská veterinární správa o zvýšeném úhynu v malochovu drůbeže v Moravském Krumlově. Během tří dnů došlo k úhynu 10 kusů, konkrétně 7 slepic a 3 krůt z celkového počtu 88 kusů. Malochov se dále zabývá chovem nosnic, krůt, hus, kachen a perliček. Na místě proběhla okamžitá kontrola a nebyly zde zjištěny klinické příznaky nákazy. Odebrané vzorky 3. ledna tohoto roku byly podrobeny laboratornímu šetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ), kde bylo posléze zjištěna přítomnost aviární influenzy H5. Jako opatření došlo následující den k utracení zbývající drůbeže. Vysocepatogenní aviární inflluenzy H5N8 laboratoř potvrdila další den, tedy 5. ledna.

Je pravděpodobné, že dojde k utracení v dalších chovů v okolí.

Další úhyn v Jihomoravském kraji byl 2. ledna 2017. Nedaleko města Ivančice byly tentokrát ve volné přírodě nalezeny uhynulé labutě. U tohoto volně pobývajícího ptactva byla laboratoří potvrzena přítomnost ptačí chřipky.

3. ledna byla také potvrzena přítomnost ptačí chřipky v malochovu v Ivančicích, kde majiteli uhynuly všechny krůty během dvou dnů. V jeho blízkosti se našli již zmíněné uhynulé labutě.

Podle hygieniků je virus ptačí chřipky na člověka nepravděpodobný. Několik lidí, kteří přišli s nakaženými ptáky do kontaktu jsou pod dohledem hygieniků.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder