Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce odhalila další falšované masné výrobky z dovozu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při svých posledních kontrolách odhalila v další falšované masné výrobky v obchodech s potravinami.
Inspekce odhalila další falšované masné výrobky z dovozu

V českých obchodech s potravinami Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala vzorky u několika masných výrobků. Výsledkem zjištění bylo, že buď ve výrobku byla voda nepřiznaná na etiketě nebo obsahoval menší množství masa ve srovnání s informacemi uvedených na obalu. Výrobci také zaměnili druh masa, který neuvedli na potravině.

Mezi aktuálně ošizenými výrobky pocházející z Polska patří například Konzerva s krůtím masem v balení 110g s minimální trvanlivostí do 10. 8. 2017, kde výrobce na obal uvedl obsah masa ve výši 59%, přičemž ve skutečnosti to bylo jen 46,7%. Konzerva byla dostupná v Kauflandu.

V tom samém řetězci se prodávaly konzervy pod názvem BEST-Šunková Delikatesa KRŮTÍ nebo KUŘECÍ pocházející též z Polska. Výrobce ve složení uvedl pouze krůtí maso, přičemž po laboratorním rozboru byla potvrzena přítomnost vepřového masa. Tato surovina však na obalu nebyla uvedena.

Dalším výrobkem původem z Maďarska je KUŘECÍ PRSNÍ ŘÍZEK bez kosti a kůže, hluboce zmrazený v půlkilovém balení s minimální trvanlivosti do 9. 3. 2017 (šarže 20150309) a 13. 4. 2017 (šarže 20160413). Výrobce zde klamal spotřebitele tím, že na obal uvedlo přítomnost přidané vody. Zákazník se tak mohl domnívat, že se jedná o čistou svalovinu.

S prodejci bylo zahájeno správní řízení, přičemž nevyprodané falšované výrobky se musejí stáhnout z oběhu a dále neprodávat. O výši pokuty se bude nadále jednat.

Inspektoři se i nadále vzhledem k nálezům budou intenzivně věnovat tomuto segmentu potravin.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder