Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce věnuje pozornost farmářským trhům

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) se v rámci svých kontrol mj. zaměřují na prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích. V první polovině letošního roku uskutečnili téměř 170 kontrolních akcí, přičemž pochybení odhalili v 17 % případů.
Inspekce věnuje pozornost farmářským trhům

I když počet závad v tomto segmentu dlouhodobě klesá, v porovnání s jinými oblastmi veterinárního dozoru nadále patří k relativně vysokým. Letní počasí navíc přináší zvýšené riziko u stánkového prodeje masných či mléčných výrobků, a proto je práce inspektorů právě v tomto období intenzivnější. „Velmi závažné zdravotní důsledky zejména při teplém počasí může pro spotřebitele mít nedodržení teplot při skladování a nabízení produktů. Povinností prodejců na trzích je udržovat zboží při stanovených teplotách. Na tuto skutečnost se při kontrolách veterinární inspektoři zejména v horkých dnech soustřeďují,“ prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Doposud se nejvíce prohřešků týkalo porušení zásad výrobní a hygienické praxe, např. nedodržení teplotního řetězce či nedostatečná ochrana před kontaminací z vnějšího okolí. Velmi často se SVS setkává také s chybami ve značení výrobků, porušením předpisů v souvislosti s jejich manipulací nebo s neuspokojivými informacemi ohledně původu zboží.

„Pravidelné kontroly farmářských trhů významně přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit zdravotně nezávadné a kvalitní potraviny živočišného původu. Zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců,“ dodal závěrem Semerád.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder