Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce zveřejnila výsledky kontrol burčáku

Letošní kontrola Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí ukázala po shlédnutí vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu jako relativně dobrou sezónu, ve srovnání s předchozím rokem.
Inspekce zveřejnila výsledky kontrol burčáku

Inspekce se jako každý rok zaměřila i letos na kontrolu burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu. Byla zaměřena zejména na bezpečnost, ale proti excesům neprodleně zasahuje. Kontrola ukázala menší počet falšovaných vzorků ve srovnání s předchozími roky. Uvedli to v tiskové zprávě to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Kontrola byla provedena celkem na 498 prodejních míst burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM), z toho v 69 případech byla navíc ještě provedena důkladná kontrola provozovny, potřebná dokumentace a v neposlední řadě byl také proveden odběr vzorku pro laboratorní analýzu. Částečně se na zvýšené míře těchto odběrů podíleli i samotní spotřebitelé, kteří zasílal podněty.

Výsledkem těchto kontrol bylo pochybení u čtyř vzorků. Burčákem byl klamavě označen výrobek z jičínské provozovny Brumovín CZ, jehož prodejce prodával kvašený nápoj z hroznů nepocházející z ČR, což inspekce prokázala analýzou. Další falešnou potravinou byl výrobek, který obsahoval přídavek vody 17%, vzorek pocházel z prodejního stánku Petra Blažeje ze Světlé nad Sázavou. U vzorku v provozovně Velbur s.r.o. v Rokycanech analýza ukázala nízký obsah alkoholu.

Za klamání spotřebitele je považováno například zneužití názvu burčák. V takových případech je přistupováno ke správnímu řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder