Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Již posedmé v letošním roce odhalila inspekce polská jablka obsahující nadměrné množství pesticidů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se vlivem negativních zkušeností z minulosti rozhodla věnovat větší pozornost potravinám dovážených z Polska. Díky tomu se jí podařilo odhalit téměř 7,5 tuny jablek, u kterých laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu propargite, jehož užívání je v rámci Evropské unie zakázáno.
Již posedmé v letošním roce odhalila inspekce polská jablka obsahující nadměrné množství pesticidů

Konkrétně se jedná o šarži nebalených jablek odrůdy Golden Delicious, kterou do České republiky dovezla společnost EFES, spol. s.r.o. se sídlem společnosti v Praze. Polským dodavatelem byla firma P.P.H. „EWA-BIS“ Sp. z o.o., z Varšavy. Vzorky inspektoři odebrali v provozovně společnosti Velkoobchod ovoce-zelenina Zdeněk Cimbura s.r.o. v Písku. „Laboratoř Státní zemědělské a potravinářské inspekce u předmětné šarže prokázala přítomnost pesticidu propargite v množství 0,36 miligramu na kilogram. Používání propargitu k ochraně rostlin je na území EU zakázáno pro jeho nežádoucí vedlejší účinky,“ shrnuje výsledky testování mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Zmíněný pesticid může způsobit různé kožní obtíže a v krajních případech mít až karcinogenní účinky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman na situaci reagoval následovně: „ Opakovaná zjištění Potravinářské inspekce signalizují systémový problém polských dozorových orgánů v kontrole bezpečnosti u jablek původem z Polska, inspekce bude v intenzivních kontrolách pokračovat. Podle dalších výsledků přistoupím k adekvátním krokům, jak jsem již dříve avizoval.“

Inspekce nakázala stáhnout z tržní sítě zbytek závadné šarže. Dále dovozci nařídila, že tři následující šarže tohoto konkrétního polského dodavatele musí před vpuštěním do oběhu nechat na své náklady zkontrolovat na přítomnost pesticidů v akreditované laboratoři. Dovozce tak smí jablka uvést na trh teprve tehdy, když bude mít v ruce potvrzení vyhovujících hodnot podle maximálních limitů reziduí pesticidů stanovených v nařízení (ES) č. 396/2005, a to minimálně v opatření definovaných 23 látek či skupin látek. S dodavatelem bylo zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder