Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kandované ovoce s obsahem neuvedených aditiv

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v kandovaném ovoci tři přídatné látky, které výrobci neuvedli na obal výrobku.
Kandované ovoce s obsahem neuvedených aditiv

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se před vánočními svátky zaměřila na kontrolu potravin, které jsou v tuto dobu nejžádanější. Inspektoři se proto tentokrát zaměřila na bezpečnost, jakost s důrazem na prověření správnosti označení aditiv na obalu výrobku, zda neobsahuje některé z nepovolených syntetických barviv a v neposlední řadě také na to, zda výrobce na obal uvedl všechny použité.


Při kontrole inspektoři odebrali k posouzení z tržní sítě 14 vzorků. Po laboratorní analýze se přítomnost nepovolených syntetických látek u žádného z testovaných vzorků neukázala. Ze 14 vzorků kandovaného ovoce tři přídatné látky nebyly výrobcem uvedeny na obale.


Jednalo se o kyselinu sorbovou, brilantní modř a allura červeň, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Všechny tyto přídatné látky jsou povolené, ovšem musejí být podle zákona uvedeny na obale.


Například Allura červeň (E129) je umělé barvivo, které může způsobovat hyperaktivitu u dětí, což podle evropského nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům
musí být na obale výslovně napsáno.


Nevyhovující vzorky našli inspektoři v řetězci Lidl, v řetězci CBA Nuget a v prodejně Vegana v Ústí nad Labem.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder