Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kojenecká výživa s možným obsahem bakterií rodu Cronobacter

Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele, že v naší tržní síti může být k dostání kojenecká výživa z kozího mléka, u níž existuje pravděpodobnost, že obsahuje bakterie rodu Cronobacter.
Kojenecká výživa s možným obsahem bakterií rodu Cronobacter

Konkrétně se jedná o produkt Naše mléko 1, Počáteční kojenecká výživa z bílkovin kozího mléka v prášku, šarže: L 430, s datem výroby 26. 2. 2022 a datem minimální trvanlivosti do 31. 10. 2023, kde jako výrobce vystupuje firma Goldim s.r.o.

Informaci o potenciálním riziku obdržela SVS skrze systém rychlého varování (RASFF) ze Slovenska. Z 1024 kusů balení putovala cca třetina do prodeje na Slovensko. Zbytek byl nabízen především v lékárnách (prostřednictvím velkoobchodu Pharmos) a internetových obchodech u nás, např. skrze web Alza.cz, kde se prodalo téměř 6 desítek balení.

Veškeří odběratelé byli o problému informováni a zároveň požádáni o zablokování výrobku ve svých skladech, příp. o jeho stažení z prodejní sítě.

Část bakterií rodu Cronobacter patří mezi patogeny a napadají především imunitně oslabené jedince. Mezi nejvíce ohrožené patří předčasně narozené děti s potlačenou imunitou ve věku od 3 dnů do 4 let.

Spotřebitelé, kteří výše zmíněnou výživu vlastní, by ji neměli kojencům dávat. Vrátit ji mohou v místě nákupu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder