Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kontroly prodeje alkoholických nápojů mladistvým ani tentokrát nepřinesly uspokojivé výsledky

Česká obchodní inspekce (ČOI) pro Královéhradecký a Pardubický kraj provedla mimořádnou kontrolní akci s ohledem na prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků mladistvým. K prodeji tohoto sortimentu nezletilým došlo v 10 z 18 kontrolních nákupů.
Kontroly prodeje alkoholických nápojů mladistvým ani tentokrát nepřinesly uspokojivé výsledky

Třídenní akce se uskutečnila na konci července a dotčené provozovny byly voleny mj. na základě spotřebitelských podání či vlastních poznatků ČOI v Pardubicích, Chocni, Novém Bydžově a na Náchodsku.

Pracovníci ČOI ke všem 18 kontrolám přizvali figuranty ve věku 16 let, kteří následně provedli objednávku či nákup takovým způsobem, aby obsluhujícímu personálu nebyla znemožněna jejich kompletní vizuální prohlídka.

K porušení dozorovaného předpisu došlo celkem v 10 případech (tj. 55,6 %). Prodávající neověřil věk ani nezjišťoval případnou přítomnost doprovodu v podobě osoby starší 18 let.

„Zjištění, která ve výše uvedených případech nasvědčují porušení zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, budou s kontrolovanými subjekty řešena ve správním řízení, které je v pravomoci ČOI. Zjištěný prodej cigaret bude postoupen k řešení obci v přenesené působnosti. Za porušení zákona hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Vzhledem k vysokému procentu zjištění, množství podaných stížností a závažnosti porušení, budou kontroly s tímto zaměřením probíhat namátkově i nadále,“ uvedl ředitel Inspektorátu pro Královéhradecký a Pardubický kraj Ing. František Švihlík.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder