Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Legislativa

Tržby restaurací ve vánočním čase oproti roku 2019 klesly

V období od 24. do 31. prosince 2021 klesly tržby restaurací v porovnání s „předkrizovým“ rokem 2019 v průměru o 9 %, ukázala analýza společnosti Storyous (pozn. dodavatel technologií a pokladních systémů). Návštěvnost se snížila cca o 26 %.

Slovensko zavádí zálohu na plastové lahve i plechovky

Začátkem roku 2022 začne na Slovensku platit zálohový systém pro plastové lahve a plechovky, který by měl přinést snížení celkového množství odpadu a vyšší recyklaci v oblasti nápojových obalů. Do projektu se zaregistrovalo více než 2000 sběrných míst, včetně projeden.

Vývozci potravin živočišného původu a vedlejších živočišných produktů do Velké Británie čeká změna

Od 1. ledna 2022 budou muset britští dovozci předem hlásit zásilky britskému Úřadu pro zdraví zvířat a rostlin (Animal and Plant Health Agency). Ten ověří, zda se jedná o schválený a registrovaný podnik v příslušném státě Evropské unie. Jestliže zjistí, že dané podmínky nesplňuje, může zásilku odmítnout a vrátit.

Běloruské embargo na dovoz některých zemědělských produktů se bude týkat také České republiky

Rada ministrů Běloruska 6. prosince rozhodla, že od 1. ledna 2022 zakáže dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie (EU), USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Reaguje tak na uvalení pátého balíčku sankcí na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Platnost embarga je prozatím stanovena na dobu šesti měsíců.

Povinnost prodejců vánočních kaprů

Opět se blíží vánoční svátky a s tím spojený stánkový prodej kaprů. Státní veterinární správa (SVS) proto připomíná povinnost ohlášky zahájení činnosti, včetně času a místa, s předstihem minimálně sedmi dní.

Plně recyklovatelné obaly v Tescu

V roce 2019 přišel obchodní řetězec Tesco se závazkem, že do roku 2025 bude obaly vlastních produktů vyrábět z plně recyklovatelných materiálů. V první fázi, letos v dubnu, došlo ke změně u 200 výrobků určených pro domácnost (pozn. prací prostředky, úklidové přípravky aj.), nyní Tesco uvádí druhou vlnu a 100 % recyklovatelné obaly zavedlo u veškerých svých produktů z kategorie těstovin a rýže.

Mimořádná veterinární opatření s ohledem na nárůst ohnisek ptačí chřipky

V České republice, i na dalších místech Evropy, v poslední době vzrostl počet případů ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. Státní veterinární správa (SVS) se proto rozhodla vyhlásit mimořádná veterinární opatření s celostátní platností.

Podzimní Sbírka potravin 2021

Podzimní kolo sbírky potravin potvrdilo, že i v této nelehké době dokážeme projevit solidaritu. Celkem se nashromáždilo 410 tun potravin a drogistického sortimentu, které poputují potřebným.

„Mladé moravské zemské víno“ musí pryč z tržní sítě

Kvůli nesprávnému označení lahví Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stažení výše zmíněných mladých vín z prodeje.

Odliv zákazníků z restaurací

Odborníci i zástupci gastronomického sektoru a hotelů se obávali, že nová nařízení vlády (pozn. platná od tohoto pondělí) budou mít za následek nižší návštěvnost restaurací. Po prvních dnech to na řadě míst vypadá, že se nemýlili. Návštěvnost stravovacích zařízení klesla o desítky procent.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder