Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Legislativa

Mimořádná veterinární opatření s ohledem na nárůst ohnisek ptačí chřipky

V České republice, i na dalších místech Evropy, v poslední době vzrostl počet případů ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. Státní veterinární správa (SVS) se proto rozhodla vyhlásit mimořádná veterinární opatření s celostátní platností.

Podzimní Sbírka potravin 2021

Podzimní kolo sbírky potravin potvrdilo, že i v této nelehké době dokážeme projevit solidaritu. Celkem se nashromáždilo 410 tun potravin a drogistického sortimentu, které poputují potřebným.

„Mladé moravské zemské víno“ musí pryč z tržní sítě

Kvůli nesprávnému označení lahví Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stažení výše zmíněných mladých vín z prodeje.

Odliv zákazníků z restaurací

Odborníci i zástupci gastronomického sektoru a hotelů se obávali, že nová nařízení vlády (pozn. platná od tohoto pondělí) budou mít za následek nižší návštěvnost restaurací. Po prvních dnech to na řadě míst vypadá, že se nemýlili. Návštěvnost stravovacích zařízení klesla o desítky procent.

Zdražování pocítíme také při nákupu chleba

Ceny energií, surovin i obalů rostou, což logicky vyústí ve zdražování finálních výstupů. Je třeba počítat s tím, že při nákupu běžných potravin jako je třeba pečivo, budeme muset do peněženky sáhnout hlouběji.

Certifikace a sledování zásilek zvířat přechází na novou verzi TRACES

Včera byla pod názvem TRACES NT spuštěna nová verze jednotného systému Evropské unie (EU) pro certifikaci a sledování zásilek zvířat na území EU. Ta se od 16. října 2021 se stane jedinou možností pro certifikaci zásilek zvířat a zárodečných produktů v rámci EU.

Sběr gastroodpadu ze školních jídelen v Praze

Do projektu, jež má pomoci zvýšit podíl tříděného odpadu, se zapojilo 28 pražských škol.

Očekávejte zdražení medu

V brzké době med podraží, a to až o 20 %. Hlavní příčiny hledejme v letošní nedostatečné domácí produkci a ve výrazném šponování cen na světových trzích.

Japonsko obnovilo dovoz vepřové masa z České republiky

Japonské Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství (MAFF) zařadilo Českou republiku mezi země bez výskytu afrického moru prasat (AMP).

Změna limitů koncentrace olova v některých potravinách

Od 30. srpna letošního roku platí v Evropské unii (EU) přísnější limity pro obsah olova v určitých potravinách, např. v kojeneckých výživách, kořeních, vínech či soli.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder