Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Letos začne platit zákaz užívání tří u nás nejběžnějších insekticidů

Evropská unie na základě nových výsledků studií ukončí v průběhu roku 2020 povolení používání hned tří insekticidů. Řadí se mezi ně i chlorpyrifos, který v Čechách patří k nejvíce rozšířeným látkám na hubení hmyzu. Zemědělci namítají, že náhražky jsou méně účinné a chemie tím pádem bude potřeba větší množství.
Letos začne platit zákaz užívání tří u nás nejběžnějších insekticidů

 

Evropská unie na základě nových výsledků studií ukončí v průběhu roku 2020 povolení používání hned tří insekticidů. Řadí se mezi ně i chlorpyrifos, který v Čechách patří k nejvíce rozšířeným látkám na hubení hmyzu. Zemědělci namítají, že náhražky jsou méně účinné a chemie tím pádem bude potřeba větší množství.

V lednu rozhodla Evropská komise dát stopku účinným látkám chlorpyrifos, chlorpyrifos-methyl a thiakloprid. U nás se běžně vyskytují v chemických postřikách sloužících zejména pro ochranu řepky.

Prvním dvěma z výše jmenovaných skončí platnost nejpozději 16. února 2020, přičemž doprodej a případnou aplikaci na polích umožní legislativa do 16. dubna letošního roku. „Nelze vyloučit jejich genotoxický potenciál, který naznačila řada dostupných vědeckých studií, vývojová neurotixicita a dále epidemiologické důkazy o vztahu mezi expozicí chlorpyrifosu a chlorpyrifos-methylu během vývoje s nepříznivými dopady na vývoj nervové soustavy u dětí,“ vysvětluje příčiny zákazu ředitel Odboru přípravků na ochranu rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Pavel Minář. Thiakloprid přijde o povolení do 3. srpna 2020 a používat se bude smět až do 3. února příštího roku. Jako důvod neschválení ústav uvádí riziko kontaminace podzemních vod metabolity thiaklopridu s podezřením na možnou škodlivost pro lidské zdraví. Navíc nemohlo být v plném rozsahu posouzeno, jaká nebezpečí představuje pro vodní organismy, včely a suchozemské rostliny.

U všech látek využila Česká republika maximálních odkladných lhůt. Ponechala si tak čas, aby se pokusila najít vhodnou alternativu. „Myslím si, že náhrada je, ale není to tak jednoduché říct. Existují další insekticidy s povolením, které pokrývají stejné spektrum,“ prohlásil Minář.

S touto domněnkou, především v souvislosti s chlorpyrifosem, příliš nesouhlasí člen vedení Asociace soukromých zemědělců Stanislav Němec, který své obavy vyjádřil následovně: „Zákaz této účinné látky a tím jednoho z posledních systémových insekticidů Nurelle bude mít ten efekt, že namísto jednoho postřiku, který účinkoval 2–3 týdny, bude potřeba udělat postřiky dva, spíše tři. To samozřejmě znamená více zlikvidovaného hmyzu, o uhlíkové stopě a utužení půdy způsobené přejezdy ani nemluvě. A ekonomický dopad ani nezmiňuji.“ V podstatě za pravdu mu dává i distributor přípravku Nurelle společnost Soufflet Agro, která tvrdí, že odpovídající náhrada na tuzemském trhu není povolena. „V blízké době se nepředpokládá, že by byl v registraci či dokonce končil registraci produkt, který by mohl šíři účinnosti a šířku registrace přípravek Nurelle D nahradit,“ uvedl technický poradce společnosti, jež je součástí francouzské skupiny Groupe Soufflet, Jiří Šilha. „V letošním roce ještě přichází zákaz ze státní správy účinných látek na bázi neonikotinoidů s účinnou látkou thiacloprid. V kombinaci těchto dvou zákazů jsou někteří škůdci neřešitelní registrovanými přípravky,“ dodal.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder