Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Likérka Jelínek sklidila rekordní množství švestek

V loňském roce sklidila Vizovická likérka Rudolf Jelínek z vlastních sadů rekordní množství švestek. Na letošní rok si Vizovická likérka naplánovala další postupné rozšíření sadů. Vlastními výpěstky chce být co nejméně závislá na dodavatelích ovoce.
Likérka Jelínek sklidila rekordní množství švestek

Ročně zpracuje okolo 5000 tun, které v současné době povětšinou vykupuje, především švestky. Společnost by do budoucna chtěla výrazně rozšířit plochu vlastních sadů k pěstování ovoce s výhledem pokrýt až třetinu produkce.

Loňské teplé léto a žádné jarní mrazíky vedlo k nejlepší sklizni, jakou v sadech na Těchlově pamatují. Likérka z vlastních sadů sklidila na 515 tun ovoce vynikající kvality a chuti. „Cukernatost a kvalita švestek byla vynikající,“ zmínil pro portál E15 obchodní a marketingový ředitel firmy Miroslav Motyčka. Přitom v předchozím roce v sadech ve Vizovicích sklidila o sto tun méně švestek.

Společnost vlastní v současné době kromě sadů ve Vizovicích a Kostelanech, také sady na jižní Moravě, kde jsou vysazeny meruňkové stromy. Za zmínku jistě také stojí to, že má hruškové sady v Chile, zde hospodaří asi na 140 hektarech. Bylo zde vybudováno zavlažování a další nové části pozemků jsou průběžné dosazovány novými stromky.

Motyčka také uvedl, že společnost má ambice plochy rozšiřovat zejména v tuzemsku. Kromě lokality Těchlov nově získala pozemky na protějším kopci Janova hora, kam byly vysazeny švestky, mirabelky a maliny, zmínil Motyčka.

O dalších výkupech pozemků firma každoročně jedná a ráda by do budoucna pokryla z vlastních výpěstků až třetinu produkce.

Společnost se specializuje především na výrobu jednoodrůdové čiré slivovice, která se stáčí po dvou letech od sběru ovoce a vzniká zkombinováním několika druhů odrůd.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder