Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Loňské sucho přinese zdražení hovězího masa

Suché léto v loňském roce má veliký podíl na nedostatku krmiva pro hospodářská zvířata. Zemědělcům pomalu docházejí zásoby, což může přinést zdražení hovězího masa.
Loňské sucho přinese zdražení hovězího masa

V loňském roce rekordní sucho během léta sebou přináší důsledky. Chovatelům skotu dochází krmivo, které budou muset buď draze přikoupit nebo další schůdnou možností je jejich porážka. V obou případech by to mohlo vést ke zdražení hovězího masa.

Problém s nedostatkem krmiva se zatím netýká chovatelů prasat. Loňské sucho sice vliv na neúrodu nemělo, ale obávají se konkurence levných prasat ze zahraničí. Dovoz levných prasat do Čech z okolních zemí tlačí cenu směrem dolů, což může mít podle zemědělců za následek, že vepřové původem z tuzemska zmizí z nabídky a nebude tak vůbec k dostání.

Minimum srážek v loňském roce zapříčinily, že zemědělci sklidili méně kukuřice. Obiloviny hrají důležitou roli pro výrobu krmiv, které po jejich nedostatku mohou chovatelům chybět. Úroda klesla zhruba o třetinu, uvedl pro portál Aktuálně.cz agrární analytik Petr Havel.

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se na růstu cen sucha ještě neprojevila. Společně s telecím se meziročně vyprodukovalo na 68 tisíc tun masa, což představuje růst zhruba o 4,2 procenta. Vývoz živého skotu do zahraničí, zejména Rakouska od prosince 2014 do listopadu 2015 zaujímal přes 226 tisíc kusů skotu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder