Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Masné výrobky obohacené přídavkem hmyzích bílkovin vykazují lepší výživové hodnoty

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně v rámci své výzkumné činnosti přidali cvrččí prášek do měkkého salámu a do klobás. Následně zjistili, že mají masné výrobky lepší výživové hodnoty. Prášek totiž obsahuje 60 % bílkovin v sušině, kdežto v čerstvém mase, jehož přirozenou součástí je i voda, se množství bílkovin pohybuje okolo 20 %.
Masné výrobky obohacené přídavkem hmyzích bílkovin vykazují lepší výživové hodnoty

Vědci do výše uvedených masných výrobků dávali cvrččí prášek v různých poměrech a následně zkoumali chemické složení, texturu a provedli také mikrobiologickou a senzorickou analýzu. „Zjistili jsme, že je vhodnější doplnit o hmyzí složku měkké salámy, kde se prášek lépe rozptýlí a vytvoří homogenní strukturu. Aby byl produkt senzoricky přijatelný, přídavek by podle našich výsledků neměl přesáhnout 10 %,“ prohlásil autor projektu z Ústavu technologie potravin Adam Kovál. Zmiňované množství souvisí se skutečností, že cvrččí prášek je poměrně aromatický a vykazuje neobvyklou chuť.

Hmyz by v budoucnu mohl částečně sloužit jako alternativní zdroj bílkovin ve výživě. Oproti bílkovinám z běžných druhů masa je pro nás snadno stravitelný. Hmyzí larvy navíc obsahují i zdravé tuky. Vědci chtějí vytvořit recepturu, kterou by mohli použít výrobci masných produktů ve svých provozech. Plánují svou pozornost rozšířit i na další druhy potravin, např. na pečivo.

Chov hmyzu se navíc jeví ekologičtější. „Stále je to předmětem výzkumu. Poslední data ale ukazují, že hmyz potřebuje málo krmiva i vody a proti běžným hospodářským zvířatům vytváří také méně oxidu uhličitého,“ doplnil Kovál.

Evropská legislativa dala hmyzu zelenou v roce 2015. Přestože existuje cca 2000 druhů jedlého hmyzu, v Evropské unii jsou pro potravinářské účely schváleny pouze čtyři (cvrček domácí, potemník moučný, potemník stájový a saranče stěhovavé).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder