Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministr zemědělství žádá vysvětlení vysokých cen cukru v řetězcích

Od září do prosince loňského roku vzrostla cena cukru v obchodech o 77 %. Podíl na tom mají nejen drahé energie, ale také značné obchodní přirážky supermarketů. Právě ty, formou dopisu, vyzval ministr zemědělství Zdeněk Nekula, aby vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze.
Ministr zemědělství žádá vysvětlení vysokých cen cukru v řetězcích

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se cena cukru od výrobců mezi zářím a prosincem 2023 zvedla o 6,2 Kč za 1 kilogram. Nicméně v obchodech šla cena nahoru více jak dvojnásobně, a to o 14 Kč. V září jste mohli cukr pořídit v průměru za 18,21 Kč, kdežto v prosinci už za 32,23 Kč. Do prodeje se totiž dostal cukr z nové sklizně a projevily se zvýšené náklady energií a hnojiv, ale významnou roli v tomto případě sehrály také neadekvátní přirážky obchodníků.

„Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši,“ uvedl Nekula.

Současná úroveň ročních i měsíčních průměrných cen průmyslových výrobců cukru odpovídá cca hodnotám z období před 10 lety, přičemž nepřesáhla úroveň z období vstupu České republiky do Evropské unie, kdy byla ještě vyšší. Koncem loňského roku však došlo k překonání veškerých historických měsíčních spotřebitelských cen, když byla pokořena hranice 30 Kč (pozn. doposud tento „rekord“ drželo září 2004 s cenou 26,10 Kč za kilogram).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder