Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Mléčné výrobky z dovozu klamou opakovaně spotřebitele

Na základě velkého počtu zjištění falšovaných mléčných výrobků z dovozu se Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaměřila na jejich intenzivní kontrolu.
Mléčné výrobky z dovozu klamou opakovaně spotřebitele

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje v intenzivních kontrolách mléčných výrobků z dovozu, jelikož mnohé z nich obsahují méně mléčné sušiny nebo tuku, než deklaruje výrobce na obalu výrobku. Mléčný tuk je základní složkou výrobku a jeho snížením o několik procent dochází ke změně charakteru potraviny u jedná se o klamání spotřebitele, uvedl ve tiskové zprávě Pavel Kopřiva.

Inspektoři při posledních kontrolách zjistila následující šarže nevyhovujících mléčných výrobků:

V prodejní síti společnost Penny Market nabízela PRÉSIDENT Rondelé Noix de Dordogné - Čerstvý sýr s vlašskými ořechy původem z Francie s označením data použitelnosti do 26/07/16, který sliboval 45 procent sušiny, ale analýza ukázala pouhých 42,6 procent.

Dalšími výrobky jsou tři sýry původem z Německa nabízené v různých řetězcích. Konkrétně se jednalo LIGHT PHILADELPHIA SMETANOVÝ SÝR s označením data použitelnosti do 10.08.2016 nabízený v Tesku. Podíl tuku v sušině výrobce uvedl 38,5 procent, sušiny v něm bylo pouze 28,7 procent.

Camembert Royal Loubek s označením data minimální trvanlivosti do 21/06/2016, dodávala společnost LAKTOIMEX z Prahy a nacházel se v distribuci společnosti AHOLD. Podílu sušiny mělo být 63 procent, ale bylo jí pouze 45,3 procent.

BILLA prodávala Cheesy Singles witth Cheddar 200 g - Tavený sýr se sýrem Cheddar
s minimální trvanlivostí do 19. 06. 2016, kde byl výrobcem německá firma Bonifaz. Podílu sušiny mělo být 49 procent, ale bylo v něm pouze 47,3 procent.

Laboratorní analýzou prošel také Tvaroh ochucený žampiony původem z Německa s označením data použitelnosti do 07. 07 prodávaný v Kauflandu. Podílu tuku v sušině mělo být 40 procent, ale bylo jej pouze 36,5 procent.

Výrobce, který se snaží ušetřit při výrobě produktu tímto krokem klame zákazníka. Inspekce zahájila správní řízení o uložení pokuty s prodejci, nikoli s výrobci. Vzhledem k trvale neuspokojivým výsledkům kontrol mléčných výrobků z dovozu bude SZPI i nadále pokračovat v kontrolách tohoto segmentu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder