Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Mor prasat ohrožuje v Evropě trh s vepřovým masem

Evropský výbor regionů se obává kolapsu trhu s vepřovým masem. Na vině je šíření a zároveň marný boj s virem afrického moru prasat. Proti nemoci neexistuje žádná účinná vakcína a úmrtnost postižených prasat je prakticky stoprocentní.
Mor prasat ohrožuje v Evropě trh s vepřovým masem

Evropský výbor regionů ve svém prohlášení upozorňuje, že africký mor prasat (dále jen AMP) představuje hrozbu pro životní prostředí, ekonomiku i obyvatele venkovských oblastí. O zdroj své obživy mohou přijít až stovky tisíc zemědělců. Tento katastrofický scénář by se podepsal na celkové ekonomice Evropské unie a zasáhl by celou řadu odvětví, např. masný průmysl a obchod, lesnictví, cestovní ruch, atp.

Problematika AMP začala gradovat loni v srpnu, kdy nákaza propukla v Číně. Ta je totiž největším konzumentem vepřového masa na světe a již letos ho postrádá 10 milionů tun k tomu, aby pokryla svou vlastní spotřebu (pozn. chybějící množství převyšuje světové zásoby). Mimo to se odtud virus dostal do dalších deseti asijských zemí, třeba do Jižní Korey či Vietnamu.

Nákaza se šíří i po Evropě, která zatím hlásí celkově 2500 případů výskytu AMP. Mezi postižené patří deset států Evropské unie (Belgie, Bulharsko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) a Ukrajina. AMP se nevyhnul ani České republice. Ta však drží vzácný unikát. V březnu 2019 se stala vůbec první zemí na světě, které se podařilo AMP na svém území zcela vymýtit.

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan upozorňuje, že ceny vepřového jsou momentálně nejvyšší od roku 2013 a předpokládá se jejich další nárůst.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder