Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Mražené mořské ryby obsahovaly menší podíl masa

Po aférách s falšovaným masem u masných výrobků Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) hlásí zvýšený výskyt náhrady masa vodou u mražených rybích produktů především z dovozu.
Mražené mořské ryby obsahovaly menší podíl masa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za poslední období zjistila, že řada mražených mořských ryb je až z 50 procent masa nahrazována vodou nebo jinou složkou. Tímto nekalým počínáním se výrobce dopouští klamání spotřebitele. Za posledních 6 měsíců, kdy byly prováděny kontroly rybích výrobků zaznamenali inspektoři zvýšený výskyt náhrady masa.


Inspektoři SZPI aktuálně zjistili následující případy:

Jedná se o filety Aljašské tresky v balení 3000 gramů s minimální trvanlivostí do 13. 1. 2017. Dovozcem je společnost Frigoexim a treska je původem z Číny. Výrobce na obalu uvedl hmotnost 3000 gramů z toho čistá hmotnost po odkapání 2400 gramů (tj. obsah masa 80%). Po laboratorním rozboru byl obsah masa pouze 46,7%. Tento vzorek byl odebrán v provozovně společnosti MAKRO. Inspektoři nařídily nevyhovující potravinu neprodleně stáhnout z trhu.

Druhou nevyhovující potravinou je Aljašská Treska prodávaná pod značkou Aro v balení 10 x 100 gramů s označením data minimální trvanlivosti do 12. 1. 2017. Výrobcem je Projektmarket Ing Michal Gögh, Slovensko. Výrobce na obalu ve složení uvedl Aljašská treska 80%. Po laboratorním rozboru byl obsah masa pouze 70,7%. Dodavatelem výroku je spočnost MAKRO.

Vzhledem k opakovaným zjištěním falšování u masných výrobků bude inspekce v kontrolách tohoto segmentu pokračovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder