Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na Moravě zajistili inspektoři celkem 320 kg problematického masa

Pouhé dvě „úspěšné“ kontroly stačily pracovníkům Státní veterinární správy, aby na území Moravy odhalily přes 300 kg potencionálně nebezpečného masa.
Na Moravě zajistili inspektoři celkem 320 kg problematického masa

První případ se odehrál v Olomouckém kraji. Zde veterinární inspektoři ve spolupráci s celníky zkontrolovali dodávku s polskou SPZ. V ní se nacházelo 240 kg drůbežího masa od polského výrobce a 20 kg vepřového masa, které postrádalo jakékoliv značení a průvodní doklady. „Vnitřní plocha vozidla naprosto nesplňovala požadavky na přepravu potravin živočišného původu. Podlaha i stěny přepravního prostoru byly špinavé, rezavé dveře neměly krytí a v celém prostoru byl cítit intenzivní zápach,“ uvedl zástupce tiskového mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Vzhledem k možnému riziku kontaminace přepravovaného masa jej inspekce na místě znehodnotila barvou a nařídila jeho neškodnou likvidaci.

Druhá akce se uskutečnila v Jihomoravském kraji. Na základě podnětu od nejmenovaného zdroje se veterinární inspektoři vydali na kontrolu do asijského bistra ve Vyškově. V zázemí kuchyně objevili 60 kg chlazeného a porcovaného masa bez označení a dokladů původu. Prodávající během zásahu tvrdila, že maso bylo kupováno od polského dodavatele, nicméně řádné dokumenty nedoložila a zásilka nebyla předem hlášena Státní veterinární správě, jak ukládá platná legislativa. Dalším pochybením byla nevhodná skladovací teplota masa. I tady došlo k okamžitému znehodnocení veškerého masa barvou a uložení povinnosti následné neškodné likvidace v asanačním podniku na vlastní náklady provozovatele.

S provozovatelem, jež se provinil porušení zákona o potravinách uváděním masa neznámého původu na trh, bude zahájeno správní řízení o uložení sankce, která se muže vyšplhat až do výše 50 milionů Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder