Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na obalu s vejci není země původu, ale země balení. Drůbežáři chtějí změnu

Čeští chovatelé slepic požadují, aby původ země odkud vajíčka pochází byl vytištěn také na krabičce, nikoliv pouze na vajíčku umístěné uvnitř.
Na obalu s vejci není země původu, ale země balení. Drůbežáři chtějí změnu

Čeští drůbežáři žádají, aby bylo povinné uvádět zemi původu na krabičkách, nikoliv pouze na vajíčkách uvnitř. Zákazník, tak musí krabičku otevřít a prohlédnout skořápku, aby se původ dozvěděl. Na krabičky se v současné době umisťuje země, kde byla vajíčka pouze balena a to může řadu zákazníků mást. Nedávno na tento problém upozornil pořad A DOST!


Skořápky jsou opařeny červeným razítkem, které se skládají z číselného kódu a zkratky země, díky nimž se spotřebitel dozví způsob chovu, zemi původu, a také chovatele nosnic. Někteří výrobci se na krabičkách také rádi zmíní zda se jedná o vejce obohacená o prospěšné látky nebo bioprodukt, ale informace o zemi původu chybí.


Ministerstvo zemědělství se ke změnám podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana nemá. Ministerstvo podalo vyjádření, že ačkoliv je nápad dobrý, je vázáno předpisy Evropské unie.


Ministerstvo zemědělství se s Agrární komorou a drůbežáři shodlo na způsobu značení vajec, které by mělo být ještě uvedeno na obalu výrobku. Mluvčí Ministerstva Markéta Ježková uvedla, že podmínky pro značení vajec stanovují Evropské předpisy. Zmínila také, že v současné době se zjišťuje jakým způsobem se mohou předpisy změnit, aniž by změna byla v rozporu s těmi z Evropské unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder