Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na trhu jsou k dostání stále falšované medy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce opět po nějaké době provedla mimořádnou kontrolu medů.
Na trhu jsou k dostání stále falšované medy

Vybrat si na trhu poctivý a kvalitní med, je pro konzumenta i nadále veliký oříšek. Inspekce si nyní zaměřila na kontrolu medu vyrobený a zabalený v České republice. Zaměřena byla na jakost dle vyhlášky 76/2003 Sb., ověřování geografického původu medu a v neposlední řadě byly medy testovány na přítomnost reziduí nepovolených farmakologických účinných látek, jako jsou antibiotika.

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyrazili zejména do terénu s menšími prodejnami z malobchodu a také se zaměřili na stánky mimo oficiální tržiště. Hlavním důvodem kontroly zaměřené na med byla nevyhovující zjištění z minulých let. Po kontrolní akci uskutečněné začátkem dubna tohoto roku je však zřejmé, že se situace nijak nezlepšila.

Inspektoři vzali pro analýzu celkem 25 medů do laboratoře, která následně vydala 12 šarží, kde bylo rozborem potvrzeno porušení právních předpisů. Celkem tedy neprošlo 48% vzorků z odebraných medů.

Nejčastějším prohřeškem bylo například klamavé označení botanického původu medu, obsah přídatné látky karamelu E150d, přítomnost cizích cukrů a v neposlední řadě nadlimitní přítomnost hydroxymethylfurfuralu. Med je přírodní produkt, u kterého daná vyhláška zakazuje přidávat jakékoliv jiné látky s výjimkou jiného druhu medu. Přesto se medy stále ředí, obarvují a oklamávají spotřebitele i původem.

Nevyhovující šarže inspektoři zakázali uvádět do oběhu a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení výše pokuty.

Přehled všech hodnocených vzorků medů z provedené kontroly je k dispozici v tabulce uvedené na stránkách SZPI zde.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder