Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nekonečné sáčky

Již delší dobu patří mezi diskutovaná témata snížení plastového odpadu. Tzv. nekonečné sáčky představují velmi dostupnou variantu, jak přispět svou „troškou do mlýna“.
Nekonečné sáčky

V České republice se denně použijí miliony mikrotenových sáčků a igelitových tašek. Vezměme si takový běžný nákup. Člověk přijde do obchodu a koupí mj. pečivo, ovoce a zeleninu, přičemž každý druh umístí do zvláštního sáčku. U pokladny přihodí ještě igelitovou tašku a odchází domů, kde se většiny z té hromady plastů zbaví tak, že ji vyhodí do koše.

Produkci mikroplastů, které se nachází všude a významně narušují ekosystém, lze nejvíce regulovat právě skrze ekologické nakupování. Jako účinný nástroj poslouží nekonečné sáčky, jež lze opakovaně používat nejen pro výše zmiňované potraviny. Obchodníci na tuto skutečnost reagují a zařadily je mezi svůj sortiment. Navíc je strategicky dávají do úseků, kde je spotřebitelé mohou využít. Jejich cena se pohybuje v řádech desítek korun, přičemž jediná rodina jejich prostřednictvím může ušetřit stovky plastových sáčků ročně.

V Kauflandu tyto pomocníky najdeme pod označením nEKOnečné sáčky, Lidl zvolil název Green Bags, Penny ovosáček. Globus nabízí tzv. textilní sáček na ovoce a zeleninu a Billa prodává Resáčky (pozn. ty jsou z 80 % vyrobené z recyklovaného plastu). Další variací jsou bavlněné sáčky v prodejnách Tesco či Frusacky v prodejnách Albert.

Pomocnou ruku v boji s plastovým odpadem podal také stát, když před 5 lety došlo k úpravě legislativy a začal platit zákaz rozdávání igelitových tašek zdarma (pozn. pro zajímavost – dle odborného odhadu jich jeden kupující za rok spotřeboval až 300 ks). „Řetězce nahradily igelitové tašky za znovupoužitelné tašky papírové nebo látkové různých velikostí a zákazníci tento krok s ohledem na ekologii přijali a zejména látkové tašky si pravidelně nosí s sebou,“ uvedl k problematice prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Na tuzemském trhu se momentálně oblibě opětovně těší také síťovky, které se u nás vyráběly už od 20. let 20. století.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder